Vojáci v misi dostali neprůstřelné vesty. Se sedmiměsíčním zpožděním - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vojáci v misi dostali neprůstřelné vesty. Se sedmiměsíčním zpožděním

,
Vojáci v misi dostali neprůstřelné vesty. Se sedmiměsíčním zpožděním
Zdroj: MOČR

Balistická ochrana za 17,5 milionu korun je konečně v Afghánistánu. Pětistovku neprůstřelných vest SPCS Magnum přitom armáda čekala už v březnu.

Předposlední říjnové úterý měli velitelé českého kontingentu pod Hindúkušem velký důvod k radosti. Do svých skladů si mohli odvézt několik beden s bojovými vestami. „Dne 24. října jsme převzali 500 souprav nosičů panelů SPCS Magnum TAC-1 včetně příslušných balistických panelů,“ potvrzuje Jindřich Plescher, mluvčí generálního štábu.


Vrtulníky i bitevníky. Vojsko pomůže oživit karlovarské letiště

 Letoun CASA, ilustrační foto


Česká armáda si americký výrobek pořídila přes alianční agenturu NSPA. Dodávky zamířily přímo do Afghánistánu, protože vesty jsou určeny právě pro vojáky v tamější operaci Resolute Support. Nahradí dnes používané „balistiky“, kterým velmi rychle dochází životnost a podle samotných příslušníků ozbrojených sil už neodpovídají současným požadavkům.

Když přitom před více než rokem ministerstvo obrany o pořízení pětistovky „magnumů“ informovalo, zakázku obhajovalo jako urgentní nákup. NSPA měla zásilku dodat do konce letošního března. A přestože se obchod neustále zpožďoval – nakonec o sedm měsíců – česká strana prý nedostala od NSPA informace, kde vznikl zádrhel.

Zřejmě i z toho důvodu chce obrana alianční nákupní agenturu využívat stále méně. ​

Čtěte další texty autora:

Rozpuštěný a vyvanutý

Popravy generálů jako tečka za Stropnickým

Tři a půl milionu a přitom taková blbost

Jak se dělá kampaň? Ve vojenském vrtulníku

Budeme tleskat, nebo brečet?

Dohoda z Letné

KSČM aneb Když Se Černý Mýlí