Už nemusím do léčebny. Reforma péče o duševní zdraví muže ušetřit až 300 tisíc ročně na pacienta - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Už nemusím do léčebny. Reforma péče o duševní zdraví muže ušetřit až 300 tisíc ročně na pacienta

,
Už nemusím do léčebny. Reforma péče o duševní zdraví muže ušetřit až 300 tisíc ročně na pacienta
Zdroj: Martin Pinkas

Díky reformě péče o duševní zdraví jen za loňský rok opustilo zdi nemocnic podle údajů ministerstva zdravotnictví 1663 pacientů, kteří byli předtím v psychiatrické nemocnici déle než půl roku.

Robert Bubela začal po ukončení vojny bojovat s úzkostmi, které nakonec přerostly v psychózu. Během pěti let byl třikrát dobrovolně v psychiatrické léčebně. Nakonec mu pomohla kombinace správné léčby, služeb psychosociálního centra v Přerově a vlastních aktivit, hlavně sportu a vzdělávání. „Osm let jsem pak pracoval v chráněné dílně, a když mi bylo řečeno, že v Centru duševního zdraví v Přerově hledají peer konzultanta, tak jsem se přihlásil, místo dostal a tak to začalo,“ popisuje, jak přišel ke své stávající práci, při které využívá svůj minulý handicap k pomoci lidem, které duševní nemoc trápí nyní. Peer pracovníci jako Bubela pro klienty pořádají například společná sezení, aktivity jako tenis, kuželky nebo výlety.

Centra duševního zdraví (CDZ) jsou novinkou v oblasti péče o lidi s těžkým duševním onemocněním. Prvních pět z nich vzniklo v polovině předloňského roku. Vůbec poprvé propojily zdravotní a sociální služby. Fungují v nich multidisciplinární týmy, což v praxi znamená, že se o klienta nestará pouze psychiatr, psycholog nebo psychiatrická sestra, jako tomu bylo doposud, ale jeho problémy řeší také sociální pracovníci. Centra vznikají v rámci reformy péče o duševní zdraví, jejímž cílem je především umožnit lidem s duševní nemocí žít co nejplnohodnotnější život ve svém přirozeném prostředí, aby nemuseli být dlouhodobě hospitalizováni v psychiatrických nemocnicích. Klienti proto mohou do center docházet, ale psychologové, sestry a sociální pracovníci také dojíždějí…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?

Chci se stát předplatitelem

Délka předplatného  • 47x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě

Způsob platby


Kam doručíme časopis?

Doručovací údaje

Fakturační údaje

Firemní údaje