Unesený Vietnamec letěl zpět do vlasti slovenským speciálem, tvrdí vyšetřovatelé - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Unesený Vietnamec letěl zpět do vlasti slovenským speciálem, tvrdí vyšetřovatelé

, čtk,
Unesený Vietnamec letěl zpět do vlasti slovenským speciálem, tvrdí vyšetřovatelé
Zdroj: čtk

Berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl loni v létě po únosu v německé metropoli dopraven do vlasti slovenským vládním letadlem. Slovenské ministerstvo vnitra v reakci uvedlo, že nemá informaci, že by někdo ze země do zahraničí unesl vietnamského občana. Slovenský prezident Andrej Kiska označil případ za mezinárodní ostudu.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) píše, že o transportu uneseného Vietnamce jednali tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a jeho vietnamský protějšek. Podle vyšetřovatelů mělo setkání obou politiků „jediný účel“, a sice „dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu“. Kaliňák v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko bylo vědomě zapleteno do únosu muže, kterého později ve Vietnamu odsoudili na doživotí.

O případu v květnu v Berlíně s Angelou Merkelovou hovořil slovenský premiér Peter Pellegrini, který kancléřce slíbil, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu. Do něj podle FAZ mohl být zapletený také dřívější poradce slovenské vlády Quang Le Hong.

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Petar Lazarov dnes v reakci na zprávu FAZ uvedl, že ministerstvo nemá informace, že by někdo ze země do zahraničí unesl vietnamského občana. „Případ vyšetřuje německá policie, neboť únos se měl odehrát v Německu a ne na Slovensku,“ uvedl Lazarov, podle kterého slovenské úřady s těmi německými spolupracují a samotné ministerstvo v poslední době odpovídalo na pět německých žádostí. Pokud se začne případ vyšetřovat i přímo na Slovensku, o čemž by musela rozhodnout policie či prokuratura, bude podle mluvčího resort vnitra plně spolupracovat i s nimi.

Také šéf slovenské policie Milan Lučanský po dnešní schůzce s prezidentem Kiskou řekl, že policie v součinnosti s německými orgány udělala v souvislosti s touto kauzou vše, oč byla požádána, ba ještě víc.

Schůzka vyšetřovatelů

Lučanský naznačil, že němečtí vyšetřovatelé se v nejbližších dnech či týdnech budou chtít se Slováky setkat, protože „připravují další úkony“. „Budu rád, když se s nimi sejdu a dohodneme se na dalším postupu tak, abychom tuto kauzu vyřešili a jednou provždy ukončili,“ řekl Lučanský.

Práci slovenské policie v případu prezident Kiska ostře kritizoval. „Opakovaně jsem říkal, že je povinností slovenských orgánů činných v trestním řízení tato podezření důsledně a poctivě vyšetřit. Nelze budovat důvěru lidí ve stát, pokud se případu nezačneme ani poctivě věnovat. Řeč je o podezřeních z hrubého zneužití státní moci,“ řekl podle serveru Pravda.sk. V daném případu šéf státu hovoří o alibismu a vymlouvání se na německé úřady. „Ale skutečně se o tom, co se tu stalo, musíme dozvěděl od německých vyšetřovatelů? Má to rozměr mezinárodní blamáže a může to mít důsledky na vztahy mezi Slovenskem a Německem,“ varoval.

„Očekávám, že zodpovědní projeví základní respekt k našemu státu a úctu k jeho občanům a udělají vše, aby vyšetřili podezření a očistili jméno Slovenské republiky. A to přesvědčivým vysvětlením všech podezření, respektive potrestáním viníků, pokud se potvrdí, že Slovensko poskytlo vládní letadlo k únosu,“ apeloval prezident, který přirovnal selhání orgánů v tomto případu k někdejšímu únosu syna prezidenta Michala Kováče za vlády autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara v 90. letech.

Mluvčí ministerstva vnitra v reakci na Kiskovo prohlášení uvedl, že jeho resort „nemá informace, že by tento případ negativně ovlivňoval náš vztah s německým partnerem“.

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o porušení německého i mezinárodního práva.

Před německým soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.

Právě přes Prahu podle všeho únosci loni cestovali do Bratislavy, než se vydali do Vietnamu.

O kauze čtěte více:

Německo vykázalo kvůli únosu druhého vietnamského diplomata

Bývalý vietnamský poslanec byl prý v Berlíně unesen v autě s českou SPZ

Unesený Vietnamec byl prý držen na ambasádě své země v Berlíně

Vietnamský diplomat se prý podílel na únosu krajana. Německo ho vyhostilo


Ohodnoťte tento článek
Diskuze