Turisté si odvezli bílý písek ze sardinské pláže. Hrozí jim šest let vězení - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Turisté si ze Sardinie vezli čtyřicet kilo bílého písku. Hrozí jim šest let vězení

, tan,
Turisté si ze Sardinie vezli čtyřicet kilo bílého písku. Hrozí jim šest let vězení
Zdroj: Shutterstock

Kdo by neměl tendenci přivést si z letní dovolené něco na památku? Mušli, kamínek anebo trochu plážového písku? Podobnou myšlenku měl zřejmě i francouzský pár, který si z italské Sardinie vezl rovnou 40 kilogramů bílého písku. Teď mu hrozí až šest let vězení. Tato praktika je tam totiž přísně zakázaná.

Někdo si z dovolené přiváží pár mušlí, jiní si jako vzpomínku na dny strávené u moře odvezou kousek bílého plážového písku. Francouzský pár se v tomto ohledu rozhodl netroškařit. Z italské Sardinie, která je proslulá bílými plážemi, si ho domů vezl rovnou 40 kilogramů.

Písek, který pár přepravoval v několika plastových lahvích, objevila policie během rutinní kontroly vozidel čekajících na trajekt do Toulonu v jižní Francii. Celkem jich zabavila 14.

Bílý písek je na italském ostrově chráněn vysokými pokutami i odnětím svobody. Manželům tak hrozí pokuta ve výši 3000 eur (zhruba 69,8 tisíce korun) a odnětí svobody až na šest let. Turisté se však hájí tím, že o zákazu, který na Sardinii platí, nevěděli. Na plážích o něm přitom informují cedule, a to hned v několika jazycích.

Loni zloději ukradli pět tun

Krádež písku a hornin ze sardinských pláží není podle italských policistů výjimkou. Lidé s ním často nezákonně obchodují. „Během posledních 20 let činnosti jsme chytili desítky tun materiálu. Každý rok se ho na konci sezóny snažíme vracet na původní místo,“ řekl zpravodajskému webu CNN jeden ze správců stránky Sardegna Rubata e Depredata (Sardinie, okradena a vypleněna), která byla zřízena skupinou bezpečnostních úředníků, kteří proti nezákonné praktice bojují.

„Lidé na Sardinii se velmi zlobí na turisty, kteří kradou mušle a písek, protože tím ohrožují citlivé prostředí,“ dodal. Sardinie v minulosti už několikrát upozornila na to, že krádeže písků, mušlí i hornin těžce poškozují tamní ekosystém. Turisté tento fakt ale stále ignorují. Jen loni ho sardinské úřady zabavily přibližně pět tun.

„Ačkoli se může zdát, že jedna láhev písku ničemu nevadí, opak je pravdou. Podobné krádeže nenávratně poškozují životní prostředí našeho ostrova,“ uvedly loni tamní úřady. Proti obdobným praktikám bojuje i Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Čtěte také:

V Německu se krade čím dál víc. Obchodníci loni přišli o zboží za 100 miliard

Dovolená za půl milionu: kam létají čeští boháči?

Ohodnoťte tento článek
Diskuze