Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

, čtk, red,

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla hlouběji na syrské území a dostala pod kontrolu několik měst i strategickou silnici. Do oblasti míří po dohodě s Kurdy jednotky syrských vládních vojsk. které mají „čelit turecké agresi“. Kvůli možné konfrontaci s útočícími Turky a jimi podporovanými skupinami se naopak z hraničního pásma stahuje americká armáda.

Z Kurdy kvůli turecké ofenzivě opuštěného zajateckého a uprchlického tábora se dnes na svobodu dostalo asi 800 tam dosud držených manželek a dětí bojovníků organizace Islámský stát (IS).

Západ turecký útok kritizuje, v pondělí budou o dění jednat ministři zahraničí EU.

Turecko zahájilo intervenci na severovýchodě Sýrie ve středu. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Boje vyhnaly z domovů desetitisíce lidí.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes turecká armáda dostala pod kontrolu syrské město Rás al-Ajn a hlavní dálnici na severu země. Obklíčila též město Tall Abjad. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že turecké jednotky rovněž dobyly i velké části města Sulúk.

Souhlasíte s invazí Turecka do Sýrie?

Jednotky syrských vládních vojsk se po dohodě se syrskými Kurdy, uzavřené dnes na ruské vojenské základně Hmímím, večer začaly přesouvat k syrsko-turecké hranici, kde mají „čelit turecké agresi vůči syrskému území“.

Opačným směrem míří podle ministra obrany USA Marka Espera američtí vojáci, kteří se na základě rozkazu prezidenta Donalda Trumpa mají stáhnout mimo oblast bojů mezi tureckou armádou a syrskými Kurdy. Esper prohlásil, že to neznamená, že zhruba tisícovka amerických vojáků v Sýrii zemi opustí. Neupřesnil ale také, kolika vojáků z této tisícovky se evakuace týká, dodal však, že to bude většina.

Z tábora Ajn-Ísa na severu Sýrie dnes podle kurdských zdrojů uprchlo bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků z Islámského státu (IS). Tábor, který leží v blízkosti bojů mezi kurdskými a protureckými silami, je „bez ostrahy“, strážní odešli a jeho obyvatelé jej postupně opouštějí, potvrdila SOHR.


Američané komplikují Turecku invazi do Sýrie: vyřadili Ankaru z kontroly leteckého provozu

 Příprava na Tureckou invazi, ilustrační foto


Uvedla rovněž, že syrští povstalci ze Syrské národní armády bojující na straně Turků, zabili na různých místech jižně od města Tall Abjad nejméně devět civilistů, včetně přední kurdské političky Hevrin Chalafové a jejího řidiče. O život údajně přišli i novináři.

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení intervence na severovýchodě Sýrie. Stejný požadavek Erdoganovi a také americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi sdělil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Obě země už v sobotu zastavily export zbraní do Turecka. V pondělí bude syrské dění jedním z důležitých bodů jednání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámil, že si kvůli ofenzivě předvolá v pondělí tureckého velvyslance.

Čtěte také:

Jedna rána, mnoho much. Nové kolo protiíránských sankcí je v rozporu se zájmy USA

Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží

USA vyšlou 1500 vojáků na Blízký východ kvůli íránské hrozbě, oznámil Trump

Ankara je s ofenzívou v Sýrii spokojena, Kurdové hlásí těžké boje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze