Spasení Krkonoš. Bez pomoci vlády a ministerstva KRNAP boj s broukem neustojí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Spasení Krkonoš. Bez pomoci vlády a ministerstva KRNAP boj s broukem neustojí

,
Spasení Krkonoš. Bez pomoci vlády a ministerstva KRNAP boj s broukem neustojí
Zdroj: čtk

Národní park v nejvyšších českých horách řeší, zda se postavit kůrovci. V účinném boji mu brání zákony i nedostatek peněz.

Stovky smrků stojících podél sjezdovek teď nikoho nezajímají. Hlavní je urvat ve frontě u lanovky dobré místo, ať je člověk zase co nejdřív na sedačce, a rychle na kopec. Sjezdovky v Peci pod Sněžkou jsou nyní plné rodin, které tu tráví jarní prázdniny. Jako každý rok. Atmosféra malebného a vyhledávaného střediska se však může rychle změnit. Ale ne kvůli divoké výstavbě nebo přívalům turistů. Reálně hrozí, že i zdejší zelené lesy obklopující sjezdové tratě a lanovky zkolabují po útoku lýkožrouta.

„Na území národního parku a ochranného pásma je 37 tisíc hektarů lesa. Zhruba třetinu kůrovec ohrožuje,\" přibližuje Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). A hned upřesňuje: „Východní Krkonoše patří k těm postiženějším oblastem. Před pěti lety tvořily napadené stromy jen 15 procent z tehdejšího objemu těžby. V posledním roce jde o víc než 60 procent kůrovcového dřeva z ročního objemu vytěžených stromů v okolí Pece a Velké Úpy.\" Nejhorší situace podle Drahného panuje na Růžové hoře a Kouli.

Přestože v řadě regionů je už dobojováno a úřady se musely před kobercovým útokem lýkožrouta chtě nechtě stáhnout a pouze likvidují následky jeho hodování ve smrkovém dřevě, v Krkonoších ten zlomový bod ještě nenastal. I když je už prý blízko. Podle některých hlasů by se postup brouka v nejvyšším českém pohoří dal ještě zastavit, kdyby se s ním začalo bojovat.


Prolomené limity. Krkonoše se kvůli turistům…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?