Soud ve Spojených státech prodloužil zákaz zveřejnění návodů na tisk 3D zbraní - Euro.cz

Přihlášení

Soud ve Spojených státech prodloužil zákaz zveřejnění návodů na tisk 3D zbraní

, čtk,
Soud ve Spojených státech prodloužil zákaz zveřejnění návodů na tisk 3D zbraní
Zdroj: čtk

Soud ve Spojených státech prodloužil zákaz zveřejnit na internetu soubory pro výrobu zbraní pomocí 3D tisku. Verdikt je vítězstvím pro skupinu převážně demokratických států, které tvrdí, že zveřejnění tiskového plánu porušuje jejich právo na regulaci střelných zbraní a zároveň to ohrožuje jejich občany.

Nový rozsudek navazuje na verdikt z konce července, kdy soud zablokoval zveřejnění tiskových souborů jen několik hodin předtím, než měly být umístěny na webu. Tehdy ale soud vydal dočasný zákaz, který by vypršel dnes. Na něj nyní navázal nový zákaz celoamerického zveřejnění souborů, který platí až do vyřešení soudní pře.

Soubory k tisku plastické zbraně nabídla na internetu k volnému použití texaská firma Defense Distributed a úřady USA tento krok koncem června schválily. Společnost je na internetu zveřejnila už před pěti lety, kdy si je stáhlo na 100.000 lidí. Brzy poté ale úřad kontrolující obchod se zbraněmi jejich volnou distribuci zakázal s odůvodněním, že porušuje pravidla vývozu zbraní. Firma krok úřadu zažalovala a vláda na základě mimosoudní dohody zákaz letos zrušila.


Pistolníkův sen. Americké zákony dovolují domácí výrobu zbraní

Tělo zbraně dotvořené frézou Ghost Gunner


Demokratičtí politici vyzvali prezidenta Donalda Trumpa, aby se zasadil o trvalý zákaz volného používání souborů pro tisk plastových zbraní. Republikánská hlava státu přislíbila, že tento problém bude řešit.

Zatímco demokratičtí politici považují aktivitu Defense Distributed za ohrožení americké bezpečnosti, neboť zbraně se podle nich mohou snadno dostat do rukou zločinců, řada expertů jejich obavy mírní, napsala agentura Reuters. Relativně snadno dostupné klasické zbraně mají totiž podle znalců ve srovnání s těmi z tiskárny daleko vyšší životnost a také spolehlivost. Plastové exempláře vyrobené pomocí 3D tisku se podle nich rozpadnou po několika výstřelech.

Čtěte dále:

Americký kolorit: šílení střelci zvedají zájem o zbraně

Drony a 3D tiskárny místo šroubováku. Řemeslo mohou zachránit „dílny 4.0“

Místo ocelového plechu umělá hmota. Švýcarská garda bude mít přilby z 3D tiskárny


Diskuze