Slovenská policie zatkla osoby podezřelé z vraždy novináře Kuciaka - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Slovenská policie zatkla osoby podezřelé z vraždy novináře Kuciaka

, čtk, red,
Slovenská policie zatkla osoby podezřelé z vraždy novináře Kuciaka
Zdroj: čtk

Slovenská elitní policie zatkla dnes ráno na jihu země osm osob podezřelých z únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, informoval slovenský list Denník N s odvoláním na zdroj z prostředí orgánů činných v trestním řízení. O zadržení podezřelých informuje s odkazem na policejní zdroj také deník SME.

Slovenská policie na facebooku zatím pouze uvedla, že zadržela osoby podezřelé z násilné trestné činnosti a zveřejnila několik fotografií ze zásahu. „Momentálně probíhají domovní prohlídky a další procesní úkony,“ dodala policie s tím, že více upřesní, jakmile to bude možné.

Podle serveru Aktuality.sk zásah probíhal kolem čtvrté hodiny ráno ve městě Kolárovo na jihu Slovenska. Jak uvedl web televize Markíza, jedním ze zadržených je jistý Tomáš z Kolárova, který v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel v Komárně.

Podle portálu pluska.sk bývalý policista, který v případu patří mezi podezřelé, v minulosti pracoval i v bezpečnostní agentuře a věnoval se bojovému umění.

Podle informací českého časopisu Respekt napomohly k dopadení vraha a jeho pomocníků satelitní snímky z americké družice, která se shodou okolností pohybovala v době vraždy nad místem, kde byli dva mladí lidé zabiti. Následná analýza pohybu osob a automobilů prý pomohla vrahy odhalit.

Oba mladí lidé byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla usmrcena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci. V nedokončeném článku reportér psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou sdělovacími prostředky spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

Zločin otřásl Slovenskem, vyvolal největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedl k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a k odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

„Vyšetřování bylo mimořádně intenzivní a je dobrou zprávou, že se podařilo identifikovat a zadržet osoby, které se pravděpodobně podílely na této úkladné vraždě na místě činu,“ uvedl podle Denníku N právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic. Zdůraznil ale, že zatím je to jen první fáze. „Vyšetřování může být úspěšně zakončeno, teprve až budou identifikováni a zadrženi a postavení před soud ti, kteří si tento hrozný čin objednali,“ dodal advokát.

Základní fakta ke kauze zavražděného novináře:

– Investigativní reportér Ján Kuciak (27), který pracoval pro server Aktuality.sk, a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

– Média případ označila za první vraždu novináře v novodobých dějinách Slovenska. Text jeho posledního článku byl zveřejněn o půlnoci z 27. na 28. února. Více než rok připravovaný materiál pojednával o působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace ‚Ndranghety na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle autora s vazbami na vládnoucí stranu Směr.

– Vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu, kdy v ulicích měst byly desetitisíce lidí, 9. března celkem 120 tisíc lidí na mnoha shromážděních ve slovenských i dalších městech včetně Prahy či Brna protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiků a mafie a skandálům politiků. V Bratislavě se sešlo nejvíc lidí od sametové revoluce v roce 1989, další shromáždění následovalo 16. března.

– Prezident Kiska vyzval na začátku března k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Již 28. února oznámil demisi slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Robert Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, podal demisi 12. března, premiér Fico nabídl demisi 14. března, podle ústavy to znamenalo pád celé vlády. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho a poté i členy kabinetu. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech, ministrem vnitra se stal Tomáš Drucker. Ten 16. dubna podal demisi a 26. dubna ho nahradila Denisa Saková.

– Policie pracuje od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací. V nedokončeném článku psal podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, zejména s dotacemi a DPH, a také o jejich napojení na mafii.

– Za vraždou může stát italská mafie ’Ndrangheta – kvůli tomu policie na začátku března zatkla sedm lidí – Italů podnikajících na východě Slovenska, po několikahodinových výsleších je ale bez obvinění propustila.

– Kuciak rovněž připravoval text o albánské mafii. A nedávno vyšel jeho další článek, ve kterém figuruje drogový boss Silvio Aquino, působící v Belgii, před třemi roky zavražděný konkurenčním gangem. Od Aquina vedla přímá stopa k jeho manželce Silvii Liškové, v duchu obvyklého scénáře, kdy zahraniční drogový boss, který má přes svoji partnerku napojení na slovenské prostředí, v podnikání na Slovensku pere zisky z pašování drog.

– Slovenská prokuratura 21. září zveřejnila podobiznu muže, který se měl v době vraždy nacházet v blízkosti místa činu. A dnes ráno slovenská elitní policie zatkla osoby podezřelé z vraždy.

Postupem vyšetřování se zabývá i Evropský parlament – na Slovensko vyslal v září delegaci europoslanců. Ti po své dvoudenní misi uvedli, že u nich přetrvávají obavy z korupce a navzdory rezignaci Kaliňáka a Fica většina ministrů zůstala na svých postech a příliš se tak nezměnilo.