Ropák roku: sporné kanály a jezy, s antiekologickými výroky bodovali Foldyna, Klaus i Zeman - Euro.cz

Přihlášení

Ropák roku: sporné kanály a jezy, s antiekologickými výroky bodovali Foldyna, Klaus i Zeman

, čtk, red,

Antiekologickou cenu Ropák dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné i za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče. Zelenou perlu za antiekologický výrok má poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), a to za slova o přehradě Gabčíkovo.

Skalický cenu dostal za vehementní prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče za 3,1 miliardy korun přes plánované území NATURA 2000 na Slavíkových ostrovech a za trvalé prosazování výstavby 420 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za 582 miliard korun. Dnes se vyhlašoval sedmadvacátý Ropák.

Zelenou perlu 2018 za antiekologický výrok získal poslanec Foldyna, který v projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně uvedl: „Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné.“ Zelenou perlu ekologové letos udělili počtyřiadvacáté. Foldyna cenu chápe jako ocenění své práce. „Když ležím v hlavě těm, které považuji za ekoteroristy, tak dělám svůj mandát a práci dobře,“ uvedl Foldyna.

Jak hodnotíte působení ekologických organizací v Česku?

V kategorii výroků se umístili i prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus. Ten s odpovědí „Dnešní sucho, které cítím na své chalupě, znamená méně trávy (a sekání), méně vody ve studni, méně hub. Očekávám obrovské posílení moci všech zelených ideologů a pisálků“ na otázku týdeníku Respekt „Úřady a odborníci varují, že nynější sucho se stane běžným jevem. Myslíte si, že se nedostatek vody dotkne i vás osobně a promění váš život?“.

Zeman pak s výrokem „Nenechme se terorizovat ekoteroristy, protože si myslím, že nám vnucují svoji představu, že modrásek nebo sysel jsou důležitější než živočich, který se jmenuje člověk.“

Kompletní výsledky ankety Ropák 2018 naleznete ZDE.


Čtěte: Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

Znečišťovatelé budou moci vypouštět až 40 procent rtuti nad limit

Dým z výroby dřevotřísek, ilustrační foto


O vítězích letos rozhodlo 86 členů nezávislé komise ze 101. Členové komise jsou například sociolog Jan Keller, ekologická ekonomka Naďa Johanisová či publicista Vladimír Just.

Foldyna loni získal i cenu Ropáka za rok 2017, a to za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a za její prosazování. Schválený návrh vyloučil spolky ze stavebních řízení pro malé lokální stavební projekty. Cenu Zelená perla 2017 získal tehdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller, který na přednášce na katedře jaderné chemie ČVUT uvedl: „Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou.

Ropák roku
2009 Vladimír Tošovský (nestraník), ministr průmyslu a obchodu, za návrh energetické koncepce, který zahrnoval prolomení limitů těžby uhlí.
2010 Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí, mj. za snahu oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí.
2011 Jan Stráský, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, mj. za diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti, které se podle organizace Děti Země dopustil.
2012 Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí, mj. za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín.
2013 Prezident Miloš Zeman za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.
2014 Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, za jeho energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku.
2015 Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, za to, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, která stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní prý malý důraz na obnovitelné zdroje.
2016 Dan Ťok (za ANO), ministr dopravy, mj. za to, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.
2017 Jaroslav Foldyna (ČSSD), poslanec, za podání a prosazení změny zákona o ochraně přírody, která potlačuje účast spolků v územních a ve stavebních řízeních pro stavby, u nichž nebylo vydáno stanovisko EIA.
2018 Předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče.

Dále čtěte:

Jak se změní Česko? Teplo jako na Jadranu a pořádné sucho, na citrony ale zapomeňte

Toman: Jezy na Labi je třeba postavit, pomohou zadržet vodu v krajině

Přehrada na Berounce: odpůrců hráze přibývá