Mezi elitou: Ruzyně aspiruje na nejlepší evropské letiště - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Mezi elitou: Ruzyně aspiruje na nejlepší evropské letiště

,
Mezi elitou: Ruzyně aspiruje na nejlepší evropské letiště
Zdroj: Profimedia.cz

Jen pár dní poté, co pražské letiště ohlásilo rekord s 15,5 milionu odbavených cestujících a zveřejnilo plány na 27miliardové investice, získalo šanci stát se nejlepším evropským letištěm. Vzdušný přístav postoupil mezi pětici finalistů prestižní soutěže The ACI Europe Best Airport Awards 2018.

Letiště Václava Havla boduje konkrétně v kategorii 10-25 milionů odbavených cestujících, vedle Prahy se mezi prvních pět dostalo také letiště ve Vídni, Hamburgu, Düsseldorfu a Athénách.

„Domníváme se, že mezinárodní porota odborníků ocenila především fakt, že i při náročnějším provozu se našemu letišti daří nejen efektivně investovat do svého rozvoje, ale zároveň zvyšovat kvalitu nabízených služeb pro cestující i letecké společnosti,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. Vítěz letošních cen bude vyhlášen 19. června v Bruselu.

Zpráva o nominaci přichází v době, kdy letiště zveřejnilo plány na svůj dlouhodobý rozvoj. Očekává také, že letos opět překoná rekord a odbaví kolem 17 milionů cestujících.

Brzké změny v Ruzyni

Už za pár týdnů bude otevřeno nové stanoviště centrální bezpečnostní kontroly na Terminálu 2. Bude vybaveno šesti manuálními a osmi automatizovanými tratěmi. Ve špičkách odbaví o 40 procent cestujících více než současná bezpečnostní kontrola.

V Terminálu 1 mají v druhé polovině května začít fungovat dva nové velkokapacitní karusely na odbavená zavazadla, připravuje se rovněž nové stání 1 na prstu A, které umožní odbavit buď dvě letadla na krátké tratě, nebo jedno dálkové letadlo.

Na letišti rovněž ještě letos přibude 600 nových parkovacích míst. V příštím roce začnou fungovat dva nové gaty na prstu C, čtvrtý odbavovací ostrov s check-in přepážkami se pak otevře v roce 2019 na Terminálu 2.

Ve stejném roce také padne definitivní rozhodnutí o paralelní dráze a rozšíření Terminálu 2. Rozhodnutí bude vycházet z aktuálního vývoje na trhu letecké dopravy, stavba by případně měla být zahájena v roce 2022.

Letiště také zahajuje velký projekt Airport City sever a jih. Jižní „letištní město“ by mělo vyrůst v blízkosti Terminálu 3 a bude zahrnovat nové hotely, konferenční prostory či soukromé zdravotnické ambulance. Letiště naopak nechce podle Řehoře budovat kanceláře či kasina.

Dále čtěte:

Příliv dalších milionů. Nový vládce Prahy Květoslav Hlína osedlal dopravní podnik

Česká brána do světa. Letiště Václava Havla Praha přežilo nacisty i komunisty a ročně odbaví na 17 milionů lidí

Zelená Praha. Ze světových metropolí má největší podíl přírodních ploch

 Riegerovy sady s výhledem na Pražský hrad