Zelená Praha. Ze světových metropolí má největší podíl přírodních ploch - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zelená Praha. Ze světových metropolí má největší podíl přírodních ploch

,
Zelená Praha. Ze světových metropolí má největší podíl přírodních ploch
Zdroj: Profimedia.cz

Praha se v měření společnosti TravelBird, které zkoumá množství zeleně ve světových velkoměstech, umístila mezi špičkou. V poměru zelených ploch na rozlohu je na tom dokonce ze všech zkoumaných měst jednoznačně nejlépe. Jako jediná v tomto ohledu překonala padesát procent.

Nizozemská cestovní agentura sestavuje svůj žebříček Green Cities Index na základě analýzy městských map. Zkoumá na nich zelené plochy, včetně lesů, parků, golfových hřišť či vinic. Z letošního žebříčku vyšla česká metropole velice dobře.

V Praze připadá na jednoho obyvatele přes 220 metrů čtverečních zelených ploch, což ji mezi padesátkou zkoumaných měst řadí na šesté místo. Z hlediska rozlohy polí a farem na obyvatele je před Bratislavou první.

V čele žebříčku je pak hlavní město České republiky v poměru zeleně na rozlohu. Přírodní nebo uměle vytvořené zelené plochy tvoří 56,74 procenta celkové rozlohy města, téměř o dvanáct procent více než u druhého Madridu.


Homeless blues: unikátní přístup Prahy 9 k lidem bez domova funguje

 ilustrační foto


Na opačném konci měření je Tokio. V japonské metropoli pokrývá zeleň jen necelých šest procent městské plochy, na jednoho obyvatele pak připadají čtyři metry čtvereční.

Urbanistické zelené plochy jsou považovány za stále důležitější pro posílení biologické rozmanitosti a odolnosti měst vůči klimatickým dopadům, mezi něž patří například povodně nebo vlny veder.

Podle Fiony Vanderbroeckové z TravelBird výsledky indexu ukazují, že lidé, kteří tráví svou dovolenou rádi v přírodě, nemusejí zavrhovat ani návštěvu velkých měst. „Řada našich klientů hledá únik ze své každodenní rutiny a představa strávit odpočinkovou dovolenou v centru města se jim možná na první pohled může zdát nesmyslná. Výsledky měření to ale popírají,“ říká Vanderbroecková. „Řada tradičních městských destinací po celém světě udělala významné kroky k zachování i vytváření zelených ploch.“

Poměr zeleně k rozloze města
Pořadí Město Země Poměr (v procentech)
1. Praha Česko 56,74
2. Madrid Španělsko 44,85
3. Vídeň Rakousko 42,68
4. Edinburgh Skotsko 41,72
5. Auckland Austrálie 41,54

Zdroj: TravelBird

Dále čtěte:

Praha počítá se šesti novými mosty, na obzoru je jediný

Signál v metru za půl miliardy. Operátoři budou mít do tunelů přístup jen dvě a půl hodiny denně

Praha zveřejnila Metropolitní plán. Od konce června jej lze připomínkovat