Gabčík a Kubiš na Bagrámu. Hrdinové odboje zdobí americkou základnu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Gabčík a Kubiš na Bagrámu. Hrdinové odboje zdobí americkou základnu

,

Po české jednotce, která minulou neděli přišla o tři muže, zůstane na letišti Bagrám v Afghánistánu originální vzpomínka. Artwork připomínající parašutisty, kteří 27. května 1942 zaútočili na Reinharda Heydricha.

Měsíc předtím, než 5. srpna sebevražedný atentátník zabil vojáky Martina Marcina, Patrika Štěpánka a Kamila Beneše, panovala na základně Bagrám i v jejím okolí naprosto jiná situace. Afghánistán si „užíval“ vůbec prvního několikadenního oboustranného příměří mezi Talibanem a národní vládou.

Kromě tréninku na střelnici a společného drilování s americkými zdravotníky si příslušníci české strážní roty našli na konci června i čas na slavnostní nástup. „Připomněli jsme si hrdinný boj československých výsadkářů na území protektorátu během druhé světové války. Při této příležitosti jsem odměnil 51 vojáků za úkoly, které jsme plnili,“ popisuje na webu ministerstva Viktor Patia, velitel roty.

Podívejte se na snímky přímo ze základny:

Po nástupu pak s ostatními odhalil nástěnnou kresbu připomínající sedm výsadkářů, kteří 18. června 1942 po hrdinném boji proti výrazné přesile zemřeli v kryptě pražského kostela svatých Cyrila a Metoděje. Byli mezi nimi i Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Ti připravili a provedli útok na říšského protektora a třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha.

Jména a podobizny všech sedmi výsadkářů – kromě Gabčíka a Kubiše i Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce – zdobí panelový val chránící vojáky na Bagrámu. Obrázek doprovází i heslo: „Nevzdáme se! Nikdy. Jsme Češi.“ Tak měli parašutisté z krypty odpovídat, když je prý jejich kolega a zrádce Karel Čurda z ulice nabádal, ať nebojují a vzdají se přesile.

Artwork je dílem kaplana roty a jen kousek od něj v minulých dnech vzniklo pietní místo se třemi přilbami na „zapíchnutých“ puškách na počest trojice padlých českých vojáků.

Čtěte komentáře k tématu:

Když stoka promluví

Komentář: Rakve zahalené vlajkou. Má to smysl? Ano

 Páral

Dále čtěte:

Peníze za Afghánistán: denní příplatek pro vojáky dosahuje až 5200 korun

Padlí vojáci byli povýšeni do hodností štábních praporčíků, letadlo s ostatky doprovodí gripeny

Česko posílí misi v Afghánistánu, vojáci obsadí další dvě základny

Na snímku z 29. ledna 2018 jsou čeští vojáci na základně Bagrám. V pozadí je bojové vozidlo MRAP.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze