Exsenátor Novák byl předán českým úřadům. Měl manipulovat s dotacemi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Exsenátor Novák byl předán českým úřadům. Měl manipulovat s dotacemi

, čtk,
Exsenátor Novák byl předán českým úřadům. Měl manipulovat s dotacemi

Bývalý senátor Alexandr Novák byl ve středu po deseti měsících, které strávil v německé vazbě, předán do rukou českých úřadů.. Český státní zástupce Tomáš Minx uvedl, že je Novák na svobodě, neboť poskytl dostatečné záruky pro své propuštění. Exsenátor, který má německé občanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací. Podle Práva zaplatil kauci ve výši zhruba 16 milionů korun.

Německá policie Nováka na základě mezinárodního zatykače zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. „Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům,“ sdělila dnes mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová.

Příslušné německé státní zastupitelství na základě Novákova kroku stáhlo žádost k frankfurtskému soudu o posouzení přípustnosti vydání a soud formálně ukončil trvání jeho vydávací vazby.

Původně se očekávalo, že soud o Novákovi rozhodne už v květnu, ale nestalo se tak. Německé úřady poté opakovaně českou stranu žádaly o další informace k případu. Frankfurtský soud zároveň několikrát Novákovi prodloužil vyšetřovací vazbu.


Život a doba dotačního hnízda: hlavně, že se čerpá

 Chateau Herálec. Na luxusní zámecký hotel, jeden z nejlepších na světě, poslal ROP jihovýchod eurodotace. Pokryly přibližně čtvrtinu nákladů, které by jinak soukromá firma Futura Investment musela platit ze svých zdrojů.


„Aktuálně je všech 26 obviněných osob stíháno na území České republiky,“ potvrdil Minx z pražského vrchního státního zastupitelství informaci německého soudu o Novákově předání. „Obviněný dříve zatčený na území Spolkové republiky Německo byl předán do České republiky, a jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn a jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě,“ dodal bez dalších podrobností. Deník Právo uvedl, že Novák zaplatil kauci ve výši zhruba 16 milionů korun.

Podle trestního řádu lze vazbu obviněného nahradit například tím, že složí peněžitou kauci, jeho písemným slibem o vedení řádného života nebo tím, že se za jeho chování zaručí zájmové sdružení občanů.

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu a to díky záruce občanského sdružení.

Výběr událostí kolem trestních kauz Alexandra Nováka:

Srpen 2003 – Policie požádala horní komoru Parlamentu o vydání senátora za ODS Alexandra Nováka. Podle vyšetřovatelů dostal v roce 1999 jako chomutovský starosta 43 milionů korun za zprostředkování prodeje městských akcií ve firmách Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost.

6. listopadu 2003 – Senát vydal Nováka k trestnímu stíhání.

Prosinec 2003 – Policie obvinila německého podnikatele Petera Schmella z uplácení Alexandra Nováka.

14. prosince 2010 – Okresní soud v Chomutově udělil Novákovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pokutu pět milionů korun. Uprchlý Schmell dostal za uplácení stejný trest a pokutu milion korun. Novák a Schmellova advokátka se odvolali.

16. července 2012 – Krajský soud v Ústí nad Labem zpřísnil Novákovi trest; místo dvou let podmíněně mu uložil nepodmíněný čtyřletý trest. Zároveň potvrdil pětimilionovou pokutu a pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby. Soud rovněž zrušil rozsudek nad Schmellem, jenž byl prohlášen za mrtvého.

Listopad 2012 – Novák podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

2. dubna 2013 – Nováka zadržela policie a převezla ho do vazební věznice v Praze na Pankráci. Novák si trest následně odpykával ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic a koncem roku 2014 do Všehrd na Chomutovsku.

28. června 2013 – Nejvyšší soud odmítl Novákovo dovolání. Novák podal ústavní stížnost, kterou v květnu 2014 ÚS zamítl.

24. dubna 2014 – Média informovala, že ve skříňce na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák uklízel, našla vězeňská služba počítač a mobilní telefon. Vyšetřování nálezu Novákovi zkomplikovalo jeho snahu o předčasné propuštění.

15. srpna 2014 – Litoměřický okresní soud souhlasil s Novákovým podmínečným propuštěním. Uložil mu sedmiletou zkušební dobu a vyzval ho, aby vrátil čtyřicetimilionový úplatek. Státní zástupce podal proti rozhodnutí stížnost. Krajský soud poté rozhodnutí o Novákově podmínečném propuštění zrušil.

Polovina února 2015 – Okresní soud v Chomutově zamítl Novákovu žádost o podmínečné propuštění. Novák se odvolal, krajský soud rozhodnutí okresního soudu potvrdil.

7. května 2015 – Chomutovský okresní soud Nováka podmínečně propustil na svobodu. Žádost o propuštění podalo občanské sdružení Gryphons, které se za Nováka i zaručilo. Novák opustil věznici ještě týž den.

10. června 2015 – Chomutovský soud podle krajského státního zástupce Jana Jakovce porušil při projednávání Novákova podmínečného propuštění zákon. Krajské státní zastupitelství se proto obrátilo na ministerstvo spravedlnosti s podnětem na podání stížnosti pro porušení zákona.

23. března 2016 – Při odůvodnění rozsudku nad bývalým ředitelem úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petrem Kušnierzem a dalšími obžalovanými z ovlivňování výběru projektů dotovaných evropskými penězi soudkyně Kamila Elsnicová naznačila, že obžalovaní nebyli hlavními hybateli dění kolem ROP Severozápad. Mezi osobami, které při konání trestné činnosti podle ní stáli nad Kušnierzem jmenovala i Alexandra Nováka.

13. prosince 2016 – Vrchní státní zastupitelství oznámilo, že kriminalisté zahájili trestní stíhání 24 lidí kvůli zneužití evropských dotací. Trestných činů se měli dopustit v souvislosti s činností v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad. Mezi obviněnými jsou podnikatelé i politici, mimo jiné i Alexandr Novák.

24. prosince 2016 – Německá policie zatkla Alexandra Nováka na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Protože Novák, který má německé občanství, odmítl zjednodušené řízení, musel soud ve Frankfurtu posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

30. května 2017 – Novák při videokonferenci s českými detektivy odmítl vypovídat v kauze ROP Severozápad.

25. října 2017 – Novák byl po deseti měsících, které strávil v německé vazbě, předán do rukou českých úřadů.

Přečtěte si také:

Žalobce v kauze ROP Severozápad se dovolal. Kušnierzův případ projedná Nejvyšší soud

Policie zablokovala majetek dvěma poslancům podezřelým z machinací s dotacemi

Další oběť kauzy ROP Severozápad: starosta Chebu Navrátil byl odvolán

Sobotka: Kauza ROP Severozápad se týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích


Ohodnoťte tento článek
Diskuze