Selhali v obraně režimu. Před třiceti lety spáchalo sebevraždu několik policistů - Euro.cz

Přihlášení

Selhali v obraně režimu. Před třiceti lety spáchalo sebevraždu několik policistů

,
Selhali v obraně režimu. Před třiceti lety spáchalo sebevraždu několik policistů
Zdroj: čtk

Leden roku 1990 byl měsícem, kdy spáchalo sebevraždu několik exponentů československého totalitního režimu. Jedním z nich byl i Josef Petráček, šéf teplické okresní správy SNB odpovědný za potlačení severočeských ekologických demonstrací.

„Ty hajzle jeden. Ty máš taky svůj podíl na smrti našeho náčelníka. Počkej, až se nám dostaneš do rukou.” Takový anonymní telefonát si měl přesně před třiceti lety vyslechnout jeden ze šesti členů nestranné komise, která prověřovala policejní zásah v Teplicích při ekologických protestech v listopadu 1989. „V souvislosti s tím (telefonátem, pozn. red.) dvě členky komise rezignovaly,” psal severočeský deník Průboj 10. ledna 1990.

Důvodem byla sebevražda Josefa Petráčka, náčelníka teplické správy SNB. Svou služební zbraní se zastřelil v pátek 5. ledna 1990. Pravděpodobně jej vedly obavy z toho, jak vyšetřovací komise posoudí jeho roli při policejním zásahu během teplických ekologických demonstrací probíhajících 11., 12. a 13. listopadu 1989.

Přitom ještě několik týdnů před svou smrtí byl náčelník Petráček přesvědčený, že masivní zákrok, při němž bylo několik mladých zraněno, proběhl správně.„Vzhledem k tomu, že do čela demonstrantů za ekologické požadavky se postavily osoby, které byly trestány za majetkovou a násilnou trestnou činnost, charakter těchto osob nedával záruku k pokojnému průběhu demonstrace. Při zhodnocení této situace vedení okresní správy SNB došlo k závěru, že tyto demonstrace jsou jen záminkou a mohou vzhledem ke složení organizátorů z řad kriminálně závadových osob přerůst v násilnou a majetkovou trestnou činnost,” cituje jej zpráva o opatřeních složek SNB vydaná 1. prosince 1989.


O předrevolučních událostech v Teplicích čtěte více:
Jedovatá teplická předehra. Zdevastované ovzduší vyhnalo lidi do ulic už před 17. listopadem
 Protest proti znečištěnému ovzduší v Teplicích v roce 1989


Petráčkovou sebevraždou se na začátku roku 1990 zabývala i litoměřická vojenská prokuratura, která kompletně prověřovala průběh a dozvuky teplických demonstrací za čisté ovzduší. Jediným odsouzeným – na šest měsíců podmíněně – se pak stal děčínský nadstrážmistr, který několik demonstrantů zmlátil obuškem.

Petráček byl jedním z několika pohlavárů, kteří před třiceti lety spáchali sebevraždu, když „nezabránili” pádu totalitního režimu a hrozil jim trest za zásah během listopadových demonstrací. Už ve středu 3. ledna 1990 ráno našli kolegové plukovníka Jiřího Bečváře, bývalého zástupce náčelníka pražské správy SNB, s prostřelenou hlavou. Zabil se například i klatovský okresní prokurátor Milan Kovář.

Ve čtvrtek 4. ledna 1990 se pokusil zastřelit Antonín Kapek, autor jednoho z takzvaných zvacích dopisů z roku 1968. Kapka před třiceti lety lékaři zachránili a „úspěšný” byl až na druhý pokus, kdy se v květnu 1990 oběsil na půdě své chalupy na Rokycansku.

Přečtěte si rozhovor:

Bez svazáků by se revoluce nepovedla, tvrdí studentský vůdce Marcel Hájek

Studentský vůdce Marcel Hájek

Čtěte také:

Šéf Bank of England varuje byznys: Pokud nezačnete chránit klima, zbankrotujete

Klimatické krizi neutečou ani mrtví. Hřbitovy se musí změnit

Klimatolog Ač: Potřebujeme uhlíkovou daň a další systémové změny, sázet stromy nestačí

Jak se změnil život od listopadu 1989?

Sametovou revoluci hodnotí kladně třetina lidí nad 40 let. Stejný podíl si myslí, že lépe bylo za socialismu