Co jméno, to příběh. V Jizerských horách lidé pečují o hroby někdejších německých obyvatel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Co jméno, to příběh. V Jizerských horách lidé pečují o hroby někdejších německých obyvatel

,
Co jméno, to příběh. V Jizerských horách lidé pečují o hroby někdejších německých obyvatel
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

V Jizerských horách si lidé adoptují opuštěné německé hroby, starají se o ně jako o vlastní a objevují osudy původních obyvatel.

Uprostřed Ferdinandova v Jizerských horách stojí lipová alej. Stromy jsou citlivě ořezané a v jejich korunách už bují nové větve plné sytě zeleného listí. Za nimi prosvítá letní slunce.

Alej vede do minulosti – ke kovové bráně místního hřbitova. Milan Votava bere za kliku a zve nás dál, jako kdyby vcházel domů. Vlastně je tu tak trochu doma. Kromě toho, že bydlí jen pár kroků odsud, na hřbitově s úchvatným výhledem na zelené jizerskohorské kopce si pronajal několik hrobů. „Předloni mi zemřel dědeček. A pak jsem viděl, jak rychle může zaniknout starý hrob. Dědečka jsme pohřbili na místo, kde byla předtím pochována původní německá rodina, ale nikdo se už o hrob nestaral,“ vzpomíná pětadvacetiletý učitel dějepisu a angličtiny na základní škole v sousedních Lázních Libverda.

Přepis hrobového místa trval na obecním úřadě v Hejnicích, kam Ferdinandov spadá, pouhých dvacet minut. Pak došlo k „vyčištění“ místa a ostatky staré německé rodiny skončily v hromadném hrobě v rohu hřbitova.

K podobnému „čištění“ teď dochází v celém pohraničí. Postupně umírají pováleční dosídlenci a hřbitovy v Sudetech jsou plné zanedbaných hrobů původních obyvatel, o které nikdo nepečuje. Řešení je nasnadě. Milanu Votavovi to ale přišlo líto. „Je škoda, že i ty poslední připomínky na původní obyvatele, tedy většinově české Němce, zanikají. Co jméno, to příběh,“ vysvětluje mladý jizerskohorský historik a zároveň hejnický zastupitel. Založil proto iniciativu vybízející k adopci starých německých hrobů.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?