Češi si nejvíce pochvalují vzájemné vztahy se Slovenskem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Češi si nejvíce pochvalují vzájemné vztahy se Slovenskem

, čtk,
Češi si nejvíce pochvalují vzájemné vztahy se Slovenskem
Zdroj: čtk

Češi si nejvíc pochvalují vzájemné vztahy se Slovenskem. Pozitivně je hodnotí 95 procent obyvatel. Naopak nejkritičtěji lidé vnímají vztahy s Íránem a Sýrií. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Vysoké podíly příznivého hodnocení naměřili sociologové u vztahů Česka s Polskem, Maďarskem a Rakouskem. Kladně je vnímá devět z deseti Čechů. Vztahy s Německem ohodnotilo kladně 84 procent respondentů.

Přibližně čtyři pětiny dotázaných hodnotily pozitivně vztahy s Francií (82 procent), Velkou Británií (81 procent), Itálií (80 procent) a Spojenými státy americkými (78 procent). Vztahy s Čínou a Japonskem vnímá pozitivně sedm z deseti Čechů.

Přibližně tři pětiny dotázaných hodnotily kladně vztahy Česka s Ukrajinou, Izraelem a Ruskem. „Podíl nepříznivého hodnocení se pohybuje okolo jedné pětiny v případě Ukrajiny a Izraele, v případě Ruska je vyšší – na úrovni jedné třetiny dotázaných,“ uvedlo CVVM.

 Příznivé hodnocení vztahů ČR s okolními zeměmi (%)

Mírně pozitivního hodnocení se dočkaly česko-turecké vztahy. Naopak v případě vztahů se Saúdskou Arábií již převažuje negativní hodnocení. Ze všech sledovaných zemí byly nejhůře hodnoceny vztahy se Sýrií a Íránem.

Proti výsledkům předchozího průzkumu se v prosinci nejvíce změnilo hodnocení vztahů s Ukrajinou a Izraelem, kde vzrostl podíl pozitivního hodnocení shodně o 13 procentních bodů. Hodnocení česko-izraelských vztahů tak bylo v prosinci nejlepší od počátku měření.

Pozitivní posun o šest procentních bodů zaznamenal průzkum v případě Číny, kde zároveň negativní hodnocení kleslo o sedm procentních bodů. Aktuální výsledek je druhý nejlepší od roku 2008.

Průzkum CVVM se konal od 1. do 13. prosince loňského roku. Zapojilo se do něj 1078 lidí ve věku od 15 let.

Hodnocení vztahů Česka s vybranými zeměmi (v procentech)
Velmi a spíše dobré Velmi a spíše špatné
Slovensko 95 3
Polsko 91 5
Maďarsko 89 5
Rakousko 89 6
Německo 84 12
Francie 82 11
Velká Británie 81 11
Itálie 80 9
USA 78 14
Čína 70 18
Japonsko 69 9
Ukrajina 62 23
Izrael 61 21
Rusko 58 33
Turecko 41 36
Saúdská Arábie 28 38
Sýrie 25 48
Írán 22 47

Zdroj: CVVM

Dále čtěte:

„Opatrný a střízlivý Putin“. Klaus pobouřil ukrajinského velvyslance

Babiš: Čínský velvyslanec lhal o naší schůzce k Huawei

Byl to pokus o převrat, říká o pádu své vlády Robert Fico