Armáda zvětšila své tankové vojsko. Téměř dvojnásobně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Armáda zvětšila své tankové vojsko. Téměř dvojnásobně

,

Ještě před dvěma roky používalo české vojsko všehovšudy 30 tanků, dnes jich už má 50. Armáda totiž začala oživovat starší techniku T-72, kterou chtěla původně prodat.

„Pro staré tanky T-72 nejsou žádné limity, můžeme je využívat i pro výcvik našich aktivních záloh,“ potvrzuje Ján Kerdík, velitel 73. tankového praporu v Přáslavicích. Před dvěma roky proto nejdříve zprovoznili prvních deset strojů T-72, od začátku letošního roku pak dalších deset.

Podle Kerdíka ovšem není stará technika určená jen pro záložáky. Trénují na ní i profesionální tankisté, kteří pak předávají zkušenosti dobrovolným jednotkám. To se hodí nyní, kdy většina z 30 modernizovaných tanků T-72M4CZ postupně prochází velkými opravami ve státním podniku VOP CZ v Šenově u Nového Jičína.

Česká armáda má celkem 119 tanků T-72, pouze třicet z nich bylo mezi léty 2003 a 2005 modernizováno na verzi T-72M4CZ. Těchto třicet modernizovaných strojů se v létě roku 2012 stalo jedinou používanou tankovou technikou, ostatní T-72 chtělo ministerstvo obrany odprodat jako nepotřebný materiál. K tomu ale nakonec nedošlo.

Generální štáb navíc řeší pořízení nových tanků západní výroby. Pro T-72M4CZ je stále těžší sehnat náhradní díly, T-72 jsou zase citelně zastaralé.

Čtěte také:

Zájem trvá. Berlín chce nadále prodat své helikoptéry české armádě


Ohodnoťte tento článek
Diskuze