Američtí vojáci vyfasují holografické brýle od Microsoftu. Kontrakt má hodnotu 22 miliard dolarů - Euro.cz

Přihlášení

Američtí vojáci vyfasují holografické brýle od Microsoftu. Kontrakt má hodnotu 22 miliard dolarů

,
Američtí vojáci vyfasují holografické brýle od Microsoftu. Kontrakt má hodnotu 22 miliard dolarů
Zdroj: Microsoft
  • V průběhu deseti let dodá Microsoft americké armádě 120 tisíc kusů holografických brýlí HoloLens AR

  • Vojenská verze má fungovat podobně jako průhledový displej

  • Kontrakt zahrnuje i cloudové služby Azure

  • Někteří zaměstnanci Microsoftu s vojenským využitím technologie HoloLens nesouhlasí

V průběhu následujících deseti let dodá Microsoft americké armádě 120 tisíc holografických brýlí za 21,9 miliardy dolarů (v přepočtu přibližně 477 miliard korun). Takový je rámec kontraktu, který technologický gigant ze Seattlu získal tři roky po prvotním oznámení záměru.

Cílem je vybavit speciálními brýlemi veškeré síly určené pro boj zblízka. Vojenská verze brýlí HoloLens má fungovat podobně jako průhledový displej či spíše přilba v nejmodernějších stíhačkách. Velitelé do nich budou moci vojákům promítat informace či povely. Součástí zařízení je rovněž noční vidění. Oficiální označení IVAS je zkratkou slov Integrated Visual Augmentation System (integrovaný systém rozšířeného vidění).

„Program přináší zvýšené situační povědomí. Umožňuje sdílení informací a rozhodování v nejrůznějších scénářích,“ uvedl Alex Kipman z Microsoftu.

I vojáci mají v poušti žízeň. Proto chtějí vyrábět vodu ze vzduchu, do výzkumu investují miliony dolarů

Civilní verze brýlí byla zpočátku určena zejména vzdělávacím institucím a firmám, v nichž se uplatní při školeních nebo opravách na dálku. Začátkem března nicméně Microsoft představil aktualizaci, která by měla zvýšit atraktivitu HoloLens AR i pro běžné spotřebitele. Tedy za předpokladu, že si mohou dovolit vydat 3500 dolarů (76 tisíc korun). Alex Kipman prezentoval nové funkce a odpovídal na dotazy novinářů prostřednictvím svého holografického avataru.

Jednou z novinek je „mesh“ funkce, která umožňuje vidět stejný hologram několika různým lidem, kteří se nacházejí na různých místech. „Jako hologram nebo avatar můžete být kdekoliv, a nejenom vy,“ řekl tehdy generální ředitel Microsoftu Satya Nadella.


Aktuální oznámení navazuje na kontrakt z roku 2018, ve kterém Microsoft získal zakázku na vývoj prototypů vojenského provedení brýlí HoloLens AR. Nová smlouva má dvě části – závaznou na prvních pět let a opci na dalších pět. Zahrnuje i cloudové služby Microsoft Azure. Projekt se přitom už dříve setkal s kritikou přímo v řadách dodavatele. Někteří zaměstnanci Microsoftu protestovali proti tomu, aby technologie sloužila bojovým účelům.

Armáda zvolila Microsoft po vyhodnocení několika návrhů, mezi nimi i od společnosti Magic Leap. Brýle pro vojáky se budou vyrábět ve Spojených státech, což je jedna z častých podmínek tamních armádních kontraktů.