Studie rozvoje Těšnova bude hotová do konce srpna, slibuje Institut plánování a rozvoje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Studie rozvoje Těšnova bude hotová do konce srpna, slibuje Institut plánování a rozvoje

, čtk,
Studie rozvoje Těšnova bude hotová do konce srpna, slibuje Institut plánování a rozvoje
Zdroj: CC BY-SA 3.0: ŠJů -Wikimedie Commons

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) v nejbližších dnech odevzdá magistrátu urbanistickou studii rozvoje Těšnova. Uvedl to mluvčí IPR Praha Marek Vácha. Studie je prvním krokem k vypsání mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové galerie, do které město plánuje umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Do konce srpna by mělo být hotovo také zadání architektonické soutěže pro stavbu galerie včetně harmonogramu, radní by ho mohli projednat začátkem září.

Zpracování studie radní institutu zadali letos v červnu. IPR Praha podle mluvčího studii magistrátu odevzdá během příštího týdne, kdy by mělo být hotové i zadání soutěže, které připravuje magistrátní odbor strategických investic. Detaily zadání zatím nejsou známé. Studie řeší budoucí rozvržení a podobu veřejných prostranství, zástavbu a dopravní infrastrukturu. Na Těšnově stávalo Denisovo nádraží, a to až do roku 1985, kdy byla budova odstřelena.

O budoucím umístění budovy pro Slovanskou epopej na Těšnově rozhodli radní letos na jaře. Cyklus obrazů Alfons Mucha věnoval Praze pod podmínkou, že město postaví vhodnou budovu pro jeho vystavení.


Zlaté vejce navzdory? Čtěte:

Radní si prosadili u Štefánikova mostu Zlaté vejce. Komise přitom změnu parku nedoporučila

 Park u Štefánikova mostu


O možné stavbě se mluví řadu let, v minulosti padly návrhy umístit galerii na Výstavišti. Praha 3 loni založila Nadační fond na podporu stavby na vrchu Vítkov mezi Žižkovem a Karlínem.

Slovanskou epopej maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Letos od ledna do června byl cyklus vystaven v Tokiu, kde ho vidělo na 662 tisíc diváků. Zda bude zapůjčena i do dalších měst, není jasné.

Dále čtěte:

Tady se stavět nebude. Komise nechce u Štefánikova mostu galerii pro epopej

Slovanská epopej se vrací do Prahy. Po částech


Ohodnoťte tento článek
Diskuze