Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)
Autor: čtk

Rok primátora Hřiba: spory s Čínou, v koalici i s premiérem

12. listopadu, 08:18 - čtk
 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)
Autor: čtk
12. listopadu, 08:18

Za rok svého působení ve funkci primátora hlavního města Prahy od 15. listopadu 2018 se Zdeněk Hřib dostal do sporu s Čínou a neshodl se třeba i s premiérem Andrejem Babišem v jednání kolem budování vládní čtvrti. Jeho magistrátní koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) za rok vlády umožnila zvýšení daně z nemovitostí a zvýšila poplatek za svoz komunálního odpadu. Současně se nedokázala shodnout v řadě dalších otázek.

Ve funkci Hřib před rokem vystřídal Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO, hlasovalo pro něj 39 zastupitelů z 65 členů zastupitelstva. Na novoročním setkání primátora s mezinárodními diplomaty v Praze čínský velvyslanec usiloval o odchod tchajwanského diplomata, Hřib to odmítl. Později prohlásil, že Praha chce z takzvané sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy, odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Spory s Čínou mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých souborů v Číně. Peking před několika týdny vypověděl sesterské partnerství s Prahou; vedení Prahy vypovědělo smlouvu s Pekingem několik dní předtím.

Při hlasování pražské rady o výstavbě metra D a finančním krytí geologického průzkumu letos v květnu Hřib prosazoval tajné hlasování. Za to jej kritizovala opozice i někteří členové Pirátů včetně Ivana Bartoše.

Letos v létě se Hřib dostal do sporu s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem po neúspěšném pokusu odvolat šéfa společnosti Pražská plynárenská Pavla Janečka, který se podle Pirátů dopustil manažerských pochybení. Sporu ohledně odvolání předcházel konflikt mezi Piráty a TOP 09 ohledně vyplacení tantiém a také o zrušení míst v dozorčí radě určených pro zástupce zaměstnanců. O odvolání Janečka chtějí Piráti dál jednat.