Nádraží Praha-Bubny bude připomínat transporty. Vznikne tam Památník ticha - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nádraží Praha-Bubny bude připomínat transporty. Vznikne tam Památník ticha

, čap,

Z bubenského nádraží se stane pietní místo. Město vybuduje v nádražní budově Památník ticha, který má připomínat cestu padesáti tisíc lidí, jež nastoupili do transportů mířících do koncentračních táborů. Přestavba bubenského nádraží začne v polovině příštího roku a potrvá rok a půl.

Do dlouhodobého pronájmu městu budovu a okolní pozemky propůjčil jejich vlastník, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

„Město se na realizaci bude podílet i finančně. Vítězný návrh je decentní a respektující historii místa, přitom je z architektonického pohledu velice zajímavě zpracovaný. Jsem z toho opravdu nadšená,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Za návrhem stojí studio ARN vedeného architektem Jiřím Krejčíkem.


Prohlédněte si Památník ticha:


Památník ticha by měl být i centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek. Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo předloňské odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi.

Výstava, která projekt Nová Stanice Bubny ve výstavních prostorách někdejších Elektrických podniků představuje, byla otevřena k výročnímu dni prvního židovského transportu z Prahy, který připomněl i veřejný happening Bubnování pro Bubny.

Dále čtěte:

Magistrát podpořil transformaci brownfieldů v Bubnech

Dveře od vlaku. Rodiče Wintonových dětí budou mít pomník na hlavním nádraží


Ohodnoťte tento článek
Diskuze