Kde domov můj? V Praze vzniká městský developer, v plánu jsou i bytové spolky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kde domov můj? V Praze vzniká městský developer, v plánu jsou i bytové spolky

,
Kde domov můj? V Praze vzniká městský developer, v plánu jsou i bytové spolky
Zdroj: čtk

Česko začíná řešit sociální bydlení. V Praze vzniká městský developer, který chce spolupracovat se soukromými investory i spolky.

Během poslední dekády se v Česku dramaticky změnil trh bydlení. Tlak na privatizaci bytového fondu měst a obcí a touhu získat vlastní bydlení během několika let vystřídalo naopak rozšiřování počtu městských (takzvaných sociálních a dostupných) bytů a na úkor poptávky po koupi drahých nových rezidencí výrazně zesílil zájem o stěhování do nájmů.

Developeři letos prodali v Praze nejméně bytů od roku 2012. Naopak do nájmů během letošního druhého čtvrtletí zamířilo až o polovinu více lidí než loni. I sami developeři přiznávají, že ceny jejich nových bytů jsou aktuálně tak vysoko, že jednotlivci, kteří kupují byt sami pro sebe, se jim hlásí jen v menšině případů. Až ze 70 procent kupují dnes v Praze nové byty investoři, kteří je dále pronajímají. Domácnosti s mediánovými pražskými příjmy totiž nejsou schopny splácet úvěr ani v případě, že na splátky vydávají více než polovinu čistých měsíčních příjmů.

Jak upozornil týdeník Euro na začátku srpna, jeden z pražských developerů Sekyra Group, který ovládá většinu rozvojových lokalit v širším centru Prahy, věnuje i v reakci na současné dění na rezidenčním trhu čistě nájemnímu bydlení část svého projektu nové čtvrti na Smíchově.

Pražský nájemní trh navíc dostane další stimul. Během srpna začala fungovat dlouho očekávaná Pražská developerská společnost, městský developer, který bude po vzoru Mnichova, Vídně, Hamburku či Amsterdamu připravovat městem vlastněné lokality pro rozvoj a tím pro město získá v horizontu deseti let tisíce bytů pro…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?