Změňte daně, tlačí developeři na stát - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Změňte daně, tlačí developeři na stát

,
Změňte daně, tlačí developeři na stát
Zdroj: archiv MF

Velké průmyslové areály se obcím nevyplácejí. Přesněji řečeno mají pro jejich pokladny mnohem menší přínos než pro státní rozpočet. Dokládá to studie společnosti KPMG, kterou si teď vzali za svou developeři a tlačí na to, aby se začaly jinak rozdělovat daně mezi stát a obce. Slibují si od toho větší vstřícnost lokálních úřadů při plánování staveb průmyslových areálů.

Autoři studie vzali modelový příklad závodu za 2,5 miliardy korun se 140 zaměstnanci, výrobní halou o rozloze 25 tisíc čtverečných metrů na katastru obce, kde bydlí 1 až 6 tisíc obyvatel. Z výpočtu vyšlo následující: Tuzemské ekonomice přinese závod na daních a pojištění 2,9 miliardy korun. Z toho největší díl, 1,1 miliardy korun, připadne státu v rámci daně z příjmu právnických osob. Obec, na jejímž území závod vyroste, by získala oproti tomu 15 milionů díky dani z nemovitosti. Částka to není malá, ale ve srovnání s 2,2 miliardy, která připadne státnímu rozpočtu v daních a pojistném, je to zlomek.

Obce si tedy zkouší vymoci jiné výhody. Jednají s developery o vybudování nových silnic, kruhových objezdů, oprav čistíren odpadních vod a podobně. Na úrovni obecních rad a zastupitelstev jde o jednání bez pravidel a s možným korupčním potenciálem. Přesvědčili se o tom třeba v Hradci Králové, kde bylo třeba rozšířit silnici, aby se mohla legalizovat stavba načerno postavených hal. Když firmy nabídly magistrátu finanční dar ve výši 7 milionů, potažmo 15 milionů korun na jakýkoliv veřejně prospěšný účel zvolený městem, začala se o ně zajímat policie. Krajské státní zastupitelství později stíhání zastavilo.

Developeři proto začali apelovat na nové rozdělení daní. Iniciativy se ujal lídr českého i evropského trhu, společnost Panattoni Europe, která od roku 2005 dokončila dohromady přes 6,7 milionu metrů čtverečných průmyslových prostor v Polsku, České republice a Německu. „Naše společnost potřebuje, aby obce měly větší podíl na daňových příjmech generovaných ve vlastním katastru, a dokázaly si tak samy poradit s negativními dopady průmyslu a ještě k tomu využily část těchto prostředků k dalšímu rozvoji,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.

Developery k tlaku vedou i čísla, která jejich oboru přejí, a proto nechtějí marnit příležitost. Poptávka po areálech meziročně vzrostla o 6,7 procenta, nájmy o 4,2 procenta a nabídka jen o 5,1 procenta.

Podle Jakuba Holce z realitně poradenské společnosti 108 Agency je současný systém přerozdělování daní demotivující. „Starostům se vlastně nemůžeme divit. Proč by měli podporovat výstavbu nových průmyslových zón, když většina odvodů v obci nezůstane a obyvatelé jsou většinou proti?“

Ve sněmovně se aktuálně chystá novela zákona o rozpočtovém určení daní, s plány developerů ale zatím nepočítá. Soustředí se na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.