Zimbabwský prezident Mugabe slíbil, že odstoupí. Lhůtu ale nedodržel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zimbabwský prezident Mugabe slíbil, že odstoupí. Lhůtu ale nedodržel

, čtk,
Zimbabwský prezident Mugabe slíbil, že odstoupí. Lhůtu ale nedodržel
Zdroj: čtk

Zimbabwský prezident Robert Mugabe přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že rezignuje. Výměnou prý třiadevadesátiletý prezident i jeho manželka Grace získají úplnou imunitu. Hlava státu ovšem nedodržela dnešní ultimátum, jež mu pro abdikaci stanovila vládní strana. Zákonodárci vládnoucí strany Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zahájí proces odvolání Mugabeho z funkce na úterní schůzi parlamentu.

Mugabe je od minulé středy v domácím vězení poté, co zimbabwská armáda obsadila vládní budovy a zadržela mnohé čelní představitele státu, údajně aby pročistila Mugabeho okolí od „zločinců“. Prezident vládnoucí v zemi 37 let v neděli odmítl abdikovat a v televizním projevu řekl, že Zimbabwe povede do prosincového sjezdu ZANU-PF, kterému hodlá předsedat.

Strana ale v neděli prezidenta odvolala z funkce předsedy a vyloučila jeho manželku Grace Mugabeovou, která se v posledních týdnech jevila jako pravděpodobná nástupkyně po odchodu svého chotě. Strana zároveň Mugabemu dala čas na rezignaci do dnešního poledne (11:00 SEČ), prezident ale ultimátum nerespektoval. Dnes ZANU-PF označila svého dlouholetého lídra za původce politické nestability a přičetla mu odpovědnost za „bezprecedentní ekonomický úpadek z posledních 15 let“.

Rozhodnutí zahájit v úterý proces takzvaného impeachmentu byl podle jednoho činitele vládnoucí strany citované agenturou AP „jednomyslné“. Náměstek tajemníka strany pro právní záležitosti Paul Mangwana uvedl, že celý proces sesazení prezidenta by mohl skončit už ve středu. Finální společná rezoluce senátu a poslanecké sněmovny musí získat v obou komorách parlamentu dvoutřetinovou podporu.

Podle Mangwany má snaha podporu i u opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC), ta se však k věci ještě nevyjádřila. Nejdříve musí ale návrh na odvolání Mugabeho posoudit speciální parlamentní výbor, který bude zřejmě ustanoven v úterý. Sesazení prezidenta povoluje ústava Zimbabwe v případě závažného pochybení, porušení ústavy nebo neschopnosti řídit se ústavou, prosazovat ji a bránit ji, také v případě „nezpůsobilosti“, napsal web BBC.

V tuto chvíli není jasné, zda by Mugabeho na postu prezidenta po případném sesazení nahradil druhý viceprezident a stoupenec Grace Mugabeové Phelekezela Mphoko, nebo Emmerson Mnangagwa, jehož odvolání z pozice prvního viceprezidenta z 6. listopadu politickou krizi v Zimbabwe odstartovalo. Mnangagwa má podporu armády, muž s přezdívkou „krokodýl“ je však kritizován například za působení v pozici šéfa státní bezpečnosti v 80. letech, kdy při vládním tažení proti odpůrcům zahynulo podle odhadů 20 tisíc lidí. Kritici Mnangagwy se tak obávají, že země pouze vymění jednoho autokratického vůdce za jiného.


Horečka sobotní noci. Vládci Saúdské Arábie mění zavedené pořádky

 Král Salmán a hlavně jeho syn, korunní princ Muhammad, mění zavedené pořádky v Saúdské Arábii


„Hluboce zakořeněné struktury, které přivodily tuto změnu vedení, zůstanou nezměněné a nedopustí jakékoli opravdové demokratické reformy,“ komentoval události pro agenturu Reuters zimbabwský akademik Oxfordské univerzity Miles Tendi.

Podle zpravodaje BBC Andrewa Hardinga každopádně v zemi vládne přesvědčení, že Mugabeho éra je u konce. „Sedmatřicet let, měl jste svou chvíli, teď jste politicky na odpis,“ řekl šéf vlivné organizace válečných veteránů Chris Mutsvangwa. „Sobotní protesty daly něčemu průchod a lidé věří, že byla překonána určitá hranice,“ napsal dnes Harding.

Mugabe přesto na úterý svolal schůzi své vlády, první od chvíle, kdy ve středu do ulic hlavního města Harare vjela obrněná vozidla armády. Úřad vlády ale střeží vojáci, zatímco prezidentovi nejbližší spolupracovníci jsou ve vazbě.

Mugabe je nejstarší hlavou státu na světě

– U moci je Mugabe od roku 1980, kdy země získala nezávislost na někdejší koloniální mocnosti Británii. Od té doby se zimbabwské hospodářství propadá do stále většího chaosu. Problémem je vysoká nezaměstnanost, hyperinflace a nedostatek potravin i hotovosti.

– Nejprve byl premiérem, funkci prezidenta zastává od prosince 1987. Od té doby vyhrál patery prezidentské volby (v letech 1990, 1996, 2002, 2008 a 2013). Ve svých třiadevadesáti letech je Mugabe nejstarší hlavou státu na světě, například britská královna Alžběta II. je o dva roky mladší.

– Západ jej už roky obviňuje z porušování lidských práv, opozice mu zase vyčítala, že zruinoval ekonomiku země dříve přezdívané obilnice Afriky. Někteří příznivci ale v Mugabem stále viděli hrdinu boje za nezávislost, který bojuje za práva obyčejných lidí. V posledních letech už ale obyvatelé proti němu opakovaně demonstrovali.

– Kritiku Západu i mnohých afrických států autokratický Mugabe vytrvale ignoroval, za příčinu všeho zla v zemi označoval bývalou mocnost Británii. Opozice, bělošští farmáři, odboráři, obchodníci i novináři byli podle něj „prodejní zrádci“.

– Právě konfiskace tisíců farem patřících bělošským Zimbabwanům na přelomu tisíciletí přivedla zemi do velké bídy. Vyvlastněné majetky prezident předával svým stoupencům, většinou veteránům z války za nezávislost, kteří o zemědělství neměli ani ponětí.

– Mugabe se narodil 21. února 1924, dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. Později působil jako učitel v tehdejší Jižní Rhodesii (nyní Zimbabwe) či v Ghaně. V roce 1960 vstoupil do politiky, kdy se podílel na založení Afrického lidového svazu Zimbabwe (ZAPU), později stál také u vzniku Afrického národního svazu Zimbabwe – Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

– V 60. letech byl Mugabe za svoji politickou činnost vězněn, do roku 1980 pobýval v emigraci v Mosambiku. V letech 1980 až 1987 a 1989 až 1990 byl ministrem obrany.

– V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země. Předsedou vládnoucí ZANU-PF byl od roku 1980, vedení strany jej ale po vyhrocení situace 18. listopadu 2017 odvolalo.

– Ještě koncem loňského roku jej strana oficiálně potvrdila jako kandidáta na funkci hlavy státu ve volbách v roce 2018. Tuto neděli Mugabe, kterého armáda po nekrvavém puči drží od 15. listopadu spolu s jeho ženou v domácím vězení, v televizním projevu k národu přiznal, že země má problémy. Řekl ale, že v úřadu prezidenta přesto hodlá zůstat do prosincového sjezdu své vládní strany ZANU-PF. Dnes agentury a další zdroje uvedly, že Mugabe přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že rezignuje na funkci prezidenta. Výměnou prý společně s manželkou Grace získají úplnou imunitu.

– Po získání nezávislosti země v roce 1980, kdy Mugabe hlásal marxismus, byl považován za architekta mezinárodně vychvalované politiky smíření mezi černými a bílými obyvateli země. Premiérem byl od dubna 1980 do prosince 1987, od té doby je prezidentem.

Od února 2000, kdy prohrál referendum o posílení pravomocí prezidenta, podporoval zábory bělošských farem v zemi.

– Sankce Západu proti Zimbabwe jsou v platnosti od roku 2002 kvůli porušování lidských práv a zásad demokracie. Zmrazení účtů a zákaz cest do USA a zemí EU se týká Mugabeho a jeho blízkých, stejně jako představitelů významných místních firem.

– Vystupoval ostře proti homosexuálům – přirovnal je k „nestvůrám horším než psi a prasata“ a řekl, že si nezaslouží žádná práva.

– Mugabe v roce 1996 prohlásil, že většina bělochů v zemi (asi 100 tisíc lidí) by patřila zastřelit a jako „zdechliny předhodit supům a psům“.

– Pochází z kmene Zezuru a vychovali ho jezuité.

– Od srpna 1996 je podruhé ženatý, za manželku má Grace Marufuovou (52), svou bývalou sekretářku. Mají spolu tři děti. První dáma, známá svou vznětlivostí a láskou k nakupování, měla v Zimbabwe značný vliv. Spekulovalo se, zda nebude chtít svého muže ve funkci nahradit. Mugabeho první manželka Sarah „Sally“ Hayfronová (pocházela z Ghany, vzali se v roce 1961) zemřela v roce 1992.

Dále čtěte:

Jak se dělila Britská Indie. Od vzniku Pákistánu uplynulo 70 let

Branson investuje v Saúdské Arábii. Pomůže jí zbavit se závislosti na ropě

S balíkem plen za hranice. Angole došly dolary, vynalézavý lid si je ale dokáže opatřit


Ohodnoťte tento článek
Diskuze