Začalo hlavní líčení v kauza CASA. Parkanová a Staněk mají státu „nahradit“ 819 milionů - Euro.cz

Přihlášení

Začalo hlavní líčení v kauza CASA. Parkanová a Staněk mají státu „nahradit“ 819 milionů

, čtk,

Hlavní líčení v kauze nákupu armádních letounů CASA dnes začalo bez obžalované bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která se na poslední chvíli vzdala své účasti. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, vinu odmítl. Ministerstvo podle něj nákup letounů řešilo standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky, s vědomím jeho složitosti byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Nákup byl kritizován jako předražený. Parkanové i Staňkovi hrozí až desetileté vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce Jan Kořán jim vyčítá to, že nenechali zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Státu tak prý způsobili škodu 819 milionů korun. Ministerstvo obrany po obžalovaných tuto částku požaduje jako náhradu škody.

Jedenačtyřicetiletý právník Staněk u Obvodního soudu pro Prahu 6 zdůraznil, že za dobu svého působení v úřadu zadal přes tisíc veřejných zakázek v celkové výši přesahující 54 miliard korun, přičemž vždy dbal na dodržování předpisů. Smlouvu o nákupu letounů by prý podepsal i dnes, přičemž trvá na tom, že kdyby k ní nechal zpracovat posudek za miliony, nepočínal by si s péčí řádného hospodáře. Posudek, o nějž se opírá obžaloba, označil za nekvalifikovaný a nehodnotný. Čas podle něj ukázal, že letouny CASA jsou kvalitní, o čemž svědčí i fakt, že ministerstvo má v investičním plánu pořízení dalších dvou těchto strojů.

Parkanová požádala písemně prostřednictvím advokáta o projednání věci ve své nepřítomnosti. Předsedkyně senátu Markéta Binderová tomu vyhověla, žalobce Kořán však poukázal na to, že podle judikatury musí obžalovaný přijít alespoň k jednomu stání osobně. Binderová pak dodala, že doufá v to, že Parkanová dorazí příště.

Soudkyně poté přečetla výpověď, kterou exministryně učinila v srpnu 2012 na policii a kterou následně zveřejnila na svém webu. Tehdy argumentovala tím, že výběr letadla a dohoda o ceně náležely jejím podřízeným. Upozornila na to, že ohledně nákupu jí nikdo nesignalizoval žádnou pochybnost. Kolegium ministerstva odhlasovalo předložení návrhu vládě jednomyslně, proti se nepostavil ani odbor vnitřního auditu. Návrh následně nezpochybnil ani žádný z členů tehdejšího kabinetu.

Kořán tvrdí, že motivem Parkanové k trestné činnosti byl úmysl zlepšit si postavení ve vládě, „především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat“. Staňka prý vedlo přání povýšit z funkce pověřeného ředitele sekce vyzbrojování na ředitele, což se počátkem roku 2010 skutečně stalo.

Soud bude pokračovat v polovině srpna výslechem svědků.

Přečtěte si také:

Sdílejme vojenská letadla, navrhuje Česku Německo

Češi se musí stáhnout ze Sinaje. Letouny CASA potřebují opravu

Kauza CASA se došetřovat nebude. Soud vyslyšel stížnost žalobce