Nepřehlédněte

 Ekonomiku hodnotí kladně nejvíc Čechů za 19 let, ilustrační foto

Ekonomika je v dobrém stavu, myslí si nejvíc Čechů za 19 let

V nejprestižnější kategorii fine diningu obsadil první příčku olomoucký Entrée Restaurant, kde dnes znamená vlastně už zítra. Kreativní a progresivní styl kuchyně Přemka Forejta (uprostřed) a jeho týmu přivedl porotce k absolutní shodě. V těsném závěsu následuje dlouholetý představitel špičkové české gastronomie s důrazem na lokální suroviny – La Degustation Bohême Bourgeoise a na třetím místě se umístila restaurace Field vedená Radkem Kašpárkem (vlevo).

Top Restaurace 2018 jsou venku

Události  Hydrogen Days 2017, ilustrační foto

Vodíková mobilita v praxi. Na konferenci Hydrogen Days vystoupilo téměř 30 vědců

Začalo hlavní líčení v kauza CASA. Parkanová a Staněk mají státu „nahradit“ 819 milionů

16. května 2017, 15:27 - čtk
16. května 2017, 15:27

Hlavní líčení v kauze nákupu armádních letounů CASA dnes začalo bez obžalované bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která se na poslední chvíli vzdala své účasti. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, vinu odmítl. Ministerstvo podle něj nákup letounů řešilo standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky, s vědomím jeho složitosti byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Nákup byl kritizován jako předražený. Parkanové i Staňkovi hrozí až desetileté vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce Jan Kořán jim vyčítá to, že nenechali zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Státu tak prý způsobili škodu 819 milionů korun. Ministerstvo obrany po obžalovaných tuto částku požaduje jako náhradu škody.

Jedenačtyřicetiletý právník Staněk u Obvodního soudu pro Prahu 6 zdůraznil, že za dobu svého působení v úřadu zadal přes tisíc veřejných zakázek v celkové výši přesahující 54 miliard korun, přičemž vždy dbal na dodržování předpisů. Smlouvu o nákupu letounů by prý podepsal i dnes, přičemž trvá na tom, že kdyby k ní nechal zpracovat posudek za miliony, nepočínal by si s péčí řádného hospodáře. Posudek, o nějž se opírá obžaloba, označil za nekvalifikovaný a nehodnotný. Čas podle něj ukázal, že letouny CASA jsou kvalitní, o čemž svědčí i fakt, že ministerstvo má v investičním plánu pořízení dalších dvou těchto strojů.

Parkanová požádala písemně prostřednictvím advokáta o projednání věci ve své nepřítomnosti. Předsedkyně senátu Markéta Binderová tomu vyhověla, žalobce Kořán však poukázal na to, že podle judikatury musí obžalovaný přijít alespoň k jednomu stání osobně. Binderová pak dodala, že doufá v to, že Parkanová dorazí příště.

Soudkyně poté přečetla výpověď, kterou exministryně učinila v srpnu 2012 na policii a kterou následně zveřejnila na svém webu. Tehdy argumentovala tím, že výběr letadla a dohoda o ceně náležely jejím podřízeným. Upozornila na to, že ohledně nákupu jí nikdo nesignalizoval žádnou pochybnost. Kolegium ministerstva odhlasovalo předložení návrhu vládě jednomyslně, proti se nepostavil ani odbor vnitřního auditu. Návrh následně nezpochybnil ani žádný z členů tehdejšího kabinetu.

Kořán tvrdí, že motivem Parkanové k trestné činnosti byl úmysl zlepšit si postavení ve vládě, „především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat“. Staňka prý vedlo přání povýšit z funkce pověřeného ředitele sekce vyzbrojování na ředitele, což se počátkem roku 2010 skutečně stalo.

Soud bude pokračovat v polovině srpna výslechem svědků.

Přečtěte si také:

Sdílejme vojenská letadla, navrhuje Česku Německo

Češi se musí stáhnout ze Sinaje. Letouny CASA potřebují opravu

Kauza CASA se došetřovat nebude. Soud vyslyšel stížnost žalobceSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zdražil vám dodavatel elektřinu? Máte právo bezplatně odejít
Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Auta
Závodní Tesla Model S definitivně míří na okruhy. Na jedno…
Co s emisemi CO2? ArcelorMittal z nich bude vyrábět palivo pro auta
J.D. Power: Nejkvalitnější nové auto je Porsche 911, ze značek vedou Kia a Hyundai
Smrtelné nehodě Uberu se podle policie dalo zabránit, kdyby se operátor nedíval „na televizi“
Elektrický Volkswagen je teď absolutně nejrychlejší na Pikes Peak. Slaví také Bentayga
Technologie
Tip: Google Earth na webu a v mobilu změří vzdálenost i plochu
Katapult do vesmíru. Startup chce na orbitu vystřelovat rakety bez paliva
Šachy v čipsetech. Intel prý možná zruší či odloží Z390, AMD také svůj Z490 zapíchlo
Odvážný krok. Edge pro Android v základní výbavě obsahuje Adblock Plus
Tohle je nejmenší počítač na světě. Vejde se vám za nehet
Hry pro příležitostné hráče