Východní Evropa a ruské rakety: riziko konfliktu se zvyšuje, obávají se odborníci - Euro.cz

Přihlášení

Východní Evropa a ruské rakety: riziko konfliktu se zvyšuje, obávají se odborníci

,

Pokud se Rusko se Spojenými státy nedohodnou do druhého srpna na textu nové smlouvy o zákazu raket středního a krátkého doletu INF, hrozí zejména ve východní Evropě riziko ozbrojeného konfliktu s Ruskem. Tohoto scénáře se obává šéf institutu pro bezpečnostní politiku na univerzitě v Kielu Joachim Krause. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Rusko svými kroky zvyšuje nestabilitu ve světě.

Dohodu INF, uzavřenou v roce 1987 mezi USA a Sovětským svazem, vypověděla na začátku února administrativa Donalda Trumpa. Důvodem bylo údajně to, že Rusko tuto dohodu porušuje. Trump kritizoval i to, že smlouva neomezuje použití raket středního doletu Čínou. Spojené státy tvrdí, že Rusko vyvíjí a rozmisťuje střely s označením Novator 9M729 (NATO rakety označuje SSC-8).

Pokud se nepodaří dojednat do 2. srpna nové znění, je ohrožena bezpečnost zejména východní Evropy, shodují se němečtí bezpečnostní experti. „V době, kde se politika zaměřuje na řešení klimatických změn, migrační krizi a krizi EU, se Rusko pod Putinem připravuje na regionální válku v Evropě, kterou chce vyhrát i s přispěním jaderné hrozby,“ prohlásil ředitel bezpečnostního institutu univerzity v Kielu Joachim Krause.

Před změnou vojenské doktríny Ruska varoval i bývalý náměstek generálního tajemníka NATO pro obranou politiku v letech 2013 až 2018 generálporučík Heinrich Brauß. Podle bývalého důstojníka německé armády se Rusko připravuje na vedení války na evropské periferii za použití jaderných i konvenčních zbraní.


Byznys s apokalypsou: nové jaderné závody prospívají soukromým firmám

 Jaderný konflikt, ilustrační foto


Rakety středního doletu by mohly být rozmístěny zejména v Kaliningradské oblast. Kromě pobaltských zemí a Ukrajiny by v ohrožení byla de facto celá Evropa, včetně Berlína nebo Varšavy, napsal deník Welt am Sonntag.

Jaderné strašení Ruska může ohrozit také rychlost odpovědi Severoatlantické aliance, varoval Brauß. Mohlo by dojít také k politické destabilizaci celé východní Evropy. Německý generál tvrdí, že je nezbytné, aby NATO učinilo protiopatření, jež budou tuto hrozbu neutralizovat. Zejména přesvědčit Moskvu o tom, že nemá v tomto směru vojenskou převahu.

Obáváte se jaderné války?

Před možnou eskalací konfliktu varoval i šéf NATO Jens Stoltenberg. Stále doufá, že se do začátku srpna podaří vyjednat s Ruskem nové znění smlouvy omezující použití jaderných zbraní s doletem 500 až 5500 kilometrů. V opačném případě bude mít Rusko odpovědnost za to, že svět bude pro všechny méně stabilní. „Raketový systém Ruska je mobilní a snadno se skrývá. Německá města jako Berlín, Frankfurt nebo Mnichov jsou v jeho dosahu,“ uvedl Stoltenberg.

K tématu jaderných zbraní dále čtěte:

Stoltenberg v americkém Kongresu varoval před Ruskem. Nechceme novou studenou válku, řekl

Strach ze sousedů? Vyřeší to jaderné zbraně

Lidé počítají s nejhorším. Rekordně googlují pojem „třetí světová válka“

Dvě minuty do apokalypsy. Svět podle jaderných vědců ohrožují Trump či KLDR

Kimova raketová parta. Kdo jsou ti, jimž vůdce KLDR skáče do náruče?

Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

Diskuze