Volby v Řecku podle odhadů vyhrála opoziční Nová demokracie. Získala kolem 40 procent hlasů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Volby v Řecku podle odhadů vyhrála opoziční Nová demokracie. Získala kolem 40 procent hlasů

, čtk,
Volby v Řecku podle odhadů vyhrála opoziční Nová demokracie. Získala kolem 40 procent hlasů
Zdroj: čtk

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála podle odhadů opoziční konzervativní Nová demokracie. Řecký premiér Alexis Tsipras už poblahopřál vůdci opozice Kyriakosovi Mitsotakisovi k vítězství. Moc mu předá v pondělí, až jeho politický rival složí přísahu jako premiér.

Vítězná strana podle projekce řeckého ministerstva vnitra získá 39,8 procenta hlasů, zatímco Tsiprasova levicová SYRIZA 31,5 procenta hlasů.

Vítězná strana obsadí podle nezávislé analytické společnosti MacroPolis 158 křesel ve 300členném parlamentu, bude mít tedy absolutní většinu. MacroPolis vychází z dat po sečtení více než deseti procent hlasů.

„Nová demokracie zjevně vyhrála. Uvidíme, jak to dokáže zužitkovat,“ řekl za stranu SYRIZA krátce po zveřejnění prvních odhadů ve státní televizi její vlivný člen Panos Skurletis.

Čtyřiačtyřicetiletý Tsipras předčasné volby inicioval, když jeho strana v květnu prohrála evropské a místní volby. Jednapadesátiletý Mitsotakis je bývalý bankéř a člen známé politické dynastie.

Deník The Wall Street Journal před volbami tento týden napsal, že v případě výhry opozice se Řecko stane první evropskou zemí, která se vrátí k tradičním politickým stranám. V roce 2012, uprostřed dluhové krize eurozóny, bylo také Řecko prvním evropským státem, jehož voliči opustili zavedené strany a přešli k politickým formacím brojícím proti establishmentu.

Přečtěte si komentář: Horší než na Balkáně. Rumuni a Řekové dali Česku lekci z politické kultury

 Liviu Dragnea

Ohodnoťte tento článek
Diskuze