Ukaž, kolik bereš. Piráti chtějí ulehčit cestu k informacím o platech ve státní sféře - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ukaž, kolik bereš. Piráti chtějí ulehčit cestu k informacím o platech ve státní sféře

,
Ukaž, kolik bereš. Piráti chtějí ulehčit cestu k informacím o platech ve státní sféře
Zdroj: ČTK

Když v roce 2017 po třech letech sporů přiznal Hrad výši platu a odměn prezidentových mužů Vratislava Mynáře, Jiřího Ovčáčka a dalších, stalo se tak až díky soudnímu příkazu. Teď mají poslanci na stole návrh, který by takzvané informační příkazy dovolil vydávat i Úřadu na ochranu osobních údajů. Úředníci i členové vedení městských či státních firem by tak byli pod větší kontrolou, ale i tlakem veřejnosti.

Informační příkaz by měl zamezit situacím, kdy občan opakovaně žádá o informace a veřejná instituce je opakovaně odmítá vydat, i když pro to neexistuje zákonný důvod. Novinku navrhuje coby pozměňovací návrh poslanec Jakub Michálek (Piráti) a poslanci o ní budou hlasovat zřejmě už ve středu. „Informační příkaz umožňuje Úřadu pro ochranu osobních údajů anebo nadřízenému orgánu státní správy, aby přímo nařídil poskytnutí informace. Jeho neuposlechnutí může vést až k exekuci,“ vysvětlil právník Petr Bouda z mezinárodního týmu Frank Bold.

Dosud je praxe taková, že když státní firma či úřad odmítne poskytnout informace například o svém hospodaření či odměnách, neúspěšný žadatel se v odvolání obrací opět k němu. Ten obvykle své předchozí rozhodnutí potvrdí a pak přichází na řadu vleklé soudní řízení. „Není překvapivé, že to vede k faktické nevymahatelnosti informací,” uvedl Oldřich Kužílek, expert na právo na informace.

Ve věci už promluvil i Ústavní soud, když v dubnu rozhodl, že Pražská plynárenská musí poskytnout informace Pirátovi Adamu Zábranskému. Firmu ale ani to nezlomilo a ve hře je další Zábranského žaloba.


Přečtěte si: Dnes buďme ještě veselí. Stát utrácí za platy ve státní správě, o prosperitu se nestará

 Ministryně financí Alena Schillerová


V podávání žádostí o informace nejde jen o nějakou sportovní disciplínu. Díky tomu se veřejnost například dozvěděla, že blízká spolupracovnice Andreje Babiše Radmila Kleslová, někdejší starostka Prahy 10, pobírala bohaté odměny v pražských městských firmách a přivydělávala si také poradenstvím u státních a polostátních firem.

Pokud nápad Pirátů projde, začal by platit od roku 2020 a odlehčila by přetíženým soudům. Ruku v ruce s ním ale musí jít i další legislativní změna Pirátů, aby žadatelé o informace měli možnost Úřad pro ochranu osobních údajů žádat o přezkum.

Takzvaný informační příkaz nebude mít ve sněmovně lehkou cestu. Je součástí balíku pozměňovacích návrhů k GDPR, v nichž se skrývají i další zajímavosti. Například ta, která embarguje informace týkající se porušení závazků vůči EU, což by se mohlo typicky týkat třeba kauzy Čapí hnízdo.

Dále čtěte:

Návrat k politizaci státní správy. Vláda bude moci odvolat státní tajemníky

Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš

Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá

Státní správa zeštíhlí o 860 míst. Změny se nejvíce dotknou resortu spravedlnosti, ČSÚ naopak posílí