Trump zvažuje, že odebere bezpečnostní prověrku svým kritikům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump zvažuje, že odebere bezpečnostní prověrku svým kritikům

, čtk,
Trump zvažuje, že odebere bezpečnostní prověrku svým kritikům
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump zvažuje odebrání bezpečnostní prověrky nejméně šesti bývalým pracovníkům zpravodajských služeb a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Všechny osoby, které by o prověrku mohly přijít, patří k prezidentovým kritikům.

Postiženým by podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové mohl být bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan, který po rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady. Dále mluvčí jmenovala bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, bývalého ředitele Národní agentury pro bezpečnost Michaela Haydena, bývalého ředitele zpravodajských služeb Jamese Clappera, bývalou bezpečnostní poradkyni Bílého domu Susan Riceovou a bývalého zástupce šéfa FBI Andrewa McCabea.

Tito lidé podle Sandersové „vznášeli vůči prezidentovi neopodstatněná obvinění“ a „politizovali a v některých případech i zpeněžili“ skutečnosti vyplývající z jejich služebního postavení a z bezpečnostní prověrky.


Přečtěte si:

Putin prý Trumpovi navrhl referendum o Donbasu. Prezident USA si to údajně rozmyslí

 Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin


Republikánský senátor Rand Paul v pondělí na twitteru obvinil Brennana, že „vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa“. Vyzve prý prezidenta, aby Brennanovi, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC, prověrku odebral.

Skutečnost, že šest jmenovaných osob má bezpečnostní prověrku i po odchodu ze státních služeb, podle amerických médií znamená, že stále mají přístup k utajovaným skutečnostem.

Protekcionismus: nic nového pod sluncem

 Překladiště, ilustrační foto

Dále čtěte:

Trump nechápe: Máme chránit evropské země před Ruskem, jemuž posílají miliardy za plyn?

Evropští členové NATO odmítají Trumpovo peskování

Trump je pro nás partnerem, nikoli soupeřem, zní z Moskvy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze