Trump versus TikTok. Zakáže americký prezident populární aplikaci? - Euro.cz

Přihlášení

Trump versus TikTok. Zakáže americký prezident populární aplikaci?

,
Trump versus TikTok. Zakáže americký prezident populární aplikaci?
Zdroj: Profimedia.cz

Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil zákazem čínské sociální sítě TikTok. Americká vláda se obává, že data uživatelů využívajících aplikaci nejsou v bezpečí a má k nim přístup čínská vláda. TikTok může zachránit americký Microsoft, který by jej rád koupil a provozoval platformu v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. TikTok už byl nedávno zakázán v Indii.

Americko-čínské vztahy jsou v poslední době vyostřené, obě světové velmoci se snaží demonstrovat svou mocenskou pozici skrze silové kroky. Spory se zatím odehrávají zejména v obchodní oblasti, Američané v minulosti zaměřili svoji pozornost na technologické společnosti Huawei a ZTE v souvislosti s výstavbou nové internetové sítě 5G, nyní se do jejich zájmu dostala čínská sociální síť. Na začátku července se o možném zákazu TikToku poprvé zmínil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Prezident Trump nakonec minulý pátek prohlásil, že následující den podepíše exekutivní příkaz na zákaz TikToku ve Spojených státech. Proč tak nakonec neučinil není jasné, nicméně do celé záležitosti se vložila americká společnost Microsoft, která vyjádřila zájem koupit a provozovat TikTok mimo čínské trhy – ve svém prohlášení však Microsoft vynechal Indii, dosavadní největší trh pro čínskou sociální síť, kde byla však nedávno společně s dalšími desítkami čínských aplikací zakázána.

Podle zpráv amerických médií Donald Trump původně s akvizicí TikToku Microsoftem nesouhlasil, ovšem během víkendu se s ním spojil výkonný ředitel americké společnosti Satya Nadella a nyní to vypadá, že Microsoft má 45 dní na to, aby se na převzetí s Číňany dohodl. Jestli k akvizici dojde, není zatím jasné.

Měl by Donald Trump zakázat TikTok?

Americká technologická společnost by podle svých vyjádření měla zajistit, aby se uživatelé TikToku mimo čínské území nemuseli obávat, že jejich osobní data skončí na čínských serverech, ke kterým, podle slov amerických vládních představitelů, má přístup Peking. „Provozní model by byl postaven na zajištění transparentnosti pro uživatele a přiměřeném bezpečnostním dohledu ze strany vlád,“ uvedl Microsoft vprohlášení.

Amerického prezidenta by možná vstup Microsoftu do čínské společnosti mohl uspokojit, avšak někteří republikánští zákonodárci už dopředu avizovali, že budou chtít vědět, jak společnost nakládá s osobními daty Američanů. „Dokud majitel TikToku, bez ohledu na to, kdo jím bude, nezodpoví naše jednoduché otázky a nevyjasní se celá situace, tak se budu i nadále obávat aktivit společnosti a jejich známých vazeb na Čínu,“ uvedl například vlivný senátor Marc Rubio.

TikTok
Čínská aplikace TikTok je populární zejména mezi mladými uživateli, v současné době se řadí mezi nejpoužívanější mobilní aplikace na světě. Princip fungování je založen na maximálně 15 sekund dlouhých videích doplněných o známou i neznámou hudbu. Aplikace je úspěšná i u mladé generace v České republice, v současné době ji využívá několik set tisíc mladých Čechů.

Vedení TikToku, sídlící v americkém Los Angeles, v reakci na prohlášení Trumpa a jeho vládní administrativu uvedlo, že se rozhodně pryč ze Spojených států nechystá. Managment TikToku také poděkoval skrze aplikaci za podporu svým uživatelům, které se jim v posledních dnech dostává. Avšak na druhou stranu, někteří z úspěšných tvůrců už oznámili, že se přesunou na jiné, bezpečnější platformy, kde budou pokračovat ve své aktivitě.

A jak by mohl zákaz proběhnout v praktické rovině? Nad tím se pro technologický web The Verge zamýšlel novinář Adi Robertson. Podle něj bude zákaz TikToku složitější, než to na první pohled vypadá. V historii totiž neexistuje žádný precedent, podle kterého by se dalo postupovat a který by poskytoval návod na okamžitý zákaz využívání aplikace. Jedna z uváděných možností například je, aby americká vláda zatlačila na provozovatele obchodů s mobilními aplikacemi – Apple a Google. Existují i další způsoby, avšak žádný z nich nezaručuje okamžitý a kompletní úspěch.

TikTok provozuje čínská korporace ByteDance, v Čínské lidové republice funguje pod názvem Douyin. Donedávna používalo na celém světě TikTok přes 800 milionů lidí, z toho 190 milionů uživatelů pocházelo z Indie, kde však v nynější době už je aplikace zakázána, ve Spojených státech ji aktivně využívá kolem 40 milionů lidí. Společnost ByteDance za minulý rok dosáhla příjmů 17 miliard dolarů, z toho tři miliardy dolarů byl konečný zisk.

Zdroj: techcrunch.com, theverge.com, cnbc.com, bussinesofapps.com,