Svoboda se vrací. Exprimátor zřejmě opět bude lídrem ODS v Praze - Euro.cz

Přihlášení

Svoboda se vrací. Exprimátor zřejmě bude opět lídrem ODS v Praze

,
Svoboda se vrací. Exprimátor zřejmě bude opět lídrem ODS v Praze
Zdroj: E15, Robert Zlatohlávek

Sestavování kandidátek pro podzimní komunální volby je v plném proudu. V Praze vrcholí jednání o lídrech jednotlivých stran či koalic. ODS, která v hlavním městě bude zřejmě útočit na třetí místo v komunálních volbách, chce do konce dubna vybrat lídra své pražské kandidátky. Podle informací týdeníku Euro od několika předních pražských členů ODS je zatím nejvážnějším kandidátem bývalý primátor a lékař Bohuslav Svoboda.

Místopředsedkyně strany a výrazná pražská osobnost ODS Alexandra Udženija, o níž se v posledních měsících na post lídryně spekulovalo, neuspěla v interních průzkumech strany. Pražané ji prý příliš dobře neznají a mnohem lépe vnímají Bohuslava Svobodu.

„Je to nová informace. Dostalo se to ke mně už i od samotných členů ODS,” potvrdil v rozhovoru pro Euro zájem o svou kandidaturu Bohuslav Svoboda. „Měl jsem za to, že dvakrát se do stejné řeky nevstupuje. Můj zájem ODS pomoci ale dál trvá, a to i přes všechny peripetie, kterými jsem si v minulosti prošel,” připomněl Svoboda své nepravomocné odsouzení v kauze Opencard.

Vedení ODS v tom ale problém nevidí. Poukazuje na to, že v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér Andrej Babiš a i na politiky se zvlášť v poslední době vztahuje ze strany veřejnosti presumpce neviny. Svoboda už navíc loni dokázal i s tímto handicapem úspěšně kandidovat do Poslanecké sněmovny.

Nejen fasáda

„Musel bych to ještě zvážit kvůli rodině, jelikož jsem zatím počítal jen s řadovým umístěním na kandidátce. Vyčkám oficiální nabídky. Budeme to řešit spíše až v druhé polovině dubna,” dodává Svoboda.


Čtěte: Drahoš bude kandidovat do Senátu. V Praze 4 vyzve bývalou kolegyni z akademie věd

Jiří Drahoš


„Je to jedno z vážných jmen,” potvrzuje Svobodu jako favorita předseda pražské ODS Tomáš Portlík, který by se sám měl umístit na předních příčkách kandidátky. „Ale nechceme se soustředit jen na fasádu,” přesvědčuje Portlík o tom, že ODS chce dbát především na program a personálie jsou až na druhém místě.

Dosud není jasné, kdo by kryl Svobodovi záda z pozice dvojky a trojky. O tyto příčky má zájem jak Alexandra Udženija, tak i například místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu. „Chtěl bych kandidovat někde vpředu, ale jestli to bude dvojka, trojka nebo čtyřka, není tak důležité,” řekl Bellu.

Krnáčová bez šance. ANO chce člověka z byznysu

Svého lídra hledá i ANO. Současná primátorka Adriana Krnáčová má podle informací týdeníku Euro zevnitř zastupitelského klubu už jen minimální šance na obhajobu svého postu. Poslední tečkou za jejím účinkováním v čele hlavního města mělo být její nešťastné vyjádření o „zpovykaných Pražanech”. Její opětovnou kandidaturu si nepřeje ani šéf ANO Andrej Babiš. „Krnáčová už nemá důvěru předsedy ani většiny zastupitelského klubu,” uvedl jeden z pražských zastupitelů ANO.


Rozhovor s Markem Hilšerem: Touha po moci je silná droga

 Marek Hilšer


Hnutí tak hledá kandidáta takzvaně zvenku. Podle informací týdeníku Euro je nejpravděpodobnější variantou, že se lídrem stane člověk z byznysu, typově vysoký manažer z mezinárodní firmy.

Své lídry už našla koalice TOP 09 a Starostů. Jedničkou by se měl stál europoslanec Jiří Pospíšil, dvojkou právnička Hana Marvanová. Piráty povede v Praze do voleb lékař Zdeněk Hřib.

Jak bude v Praze bojovat o Senát? Čtěte:

Hilšer bude kandidovat v centru Prahy. Do žádné strany vstoupit nechce

Ve stopách Hilšera. Do Senátu chce kandidovat také Hynek

Nové jméno pro Senát. Ve volbách chce uspět Babišův kritik Wagenknecht

Fischer chce být stínovým prezidentem. Probudil jsem ospalou společnost, tvrdí

 Tyrkysová revoluce v podání Pavla Fischera


Diskuze