Svaz průmyslu odmítá převedení Exportní banky a EGAP pod resort financí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Svaz průmyslu odmítá převedení Exportní banky a EGAP pod resort financí

, čtk,
Svaz průmyslu odmítá převedení Exportní banky a EGAP pod resort financí
Zdroj: čtk

Svaz průmyslu a dopravy nepodporuje změny ve vlastnické struktuře České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), které ve středu schválila vláda. Ministerstvo financí svůj návrh s podniky nekonzultovalo. Svaz to dnes uvedl v tiskové zprávě. Vláda rozhodla o vyřazení tří ministerstev z vlastnické struktury obou institucí, ty by tak měly spadat pouze pod ministerstvo financí.

„Doufáme, že změny v akcionářské struktuře neznamenají, že dozorčí rady obou institucí opustí zástupci ostatních resortů, bývalých akcionářů. To by podle našeho názoru výrazně negativně ovlivnilo schopnost státu odpovědně rozhodovat, které projekty si podporu zaslouží a které nikoli,“ uvedl viceprezident svazu pro hospodářskou politiku Radek Špicar.

Pro český export je podle svazu nyní zásadní, aby obě instituce nadále zachovávaly svůj hlavní cíl, kterým je podpora konkurenceschopnosti českých firem na světových trzích.

Vláda schválila převod podílů ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničních věcí na resort financí. Převod podílů předpokládá změnu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Změny ve vlastnické struktuře ČEB také musí posoudit Česká národní banka.


ČEB loni financovala rekordní počet projektů. Zaměřila se na menší firmy

 Chmel - ilustrační foto


Ministerstvo financí v návrhu uvedlo, že resort má již nyní specializovaný útvar, který vykonává jménem státu akcionářská práva ve společnostech strategického významu. Kromě toho činnost obou exportních institucí se čím dál zásadněji promítá do nároků na státní rozpočet. Přímé náklady státního rozpočtu na obě instituce od roku 2006 činí více než 32 miliard korun, uvádí zpráva. „Z pohledu státu jako akcionáře je důležité, aby se práce s historickým klasifikovaným portfoliem soustředila pod ‚jednu střechu‘, s jednotným vedením a co nejnižším možným počtem zástupců jediného akcionáře, tedy státu, s jednotným zadáním ze strany akcionáře vůči těmto institucím,“ uvádí návrh.

ČEB i EGAP se potýkají se ztrátovými obchodními případy z let 2007 až 2011, některé vyšetřuje policie. Objem špatných úvěrů ČEB, tzv. úvěrů v selhání, loni činil 20,6 miliardy korun, v roce 2015 to bylo více než 42 miliard korun.

Čtěte také:

EGAP si došlápl na dlužníky, v roce 2017 vymohl rekordní částku

Vladimír Bärtl: Zbořme bariéry obchodu se světem

Největší výdaje rozpočtové rezervy: Česká exportní banka a následky sucha


Ohodnoťte tento článek
Diskuze