EGAP si došlápl na dlužníky, v roce 2017 vymohl rekordní částku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

EGAP si došlápl na dlužníky, v roce 2017 vymohl rekordní částku

, eko,
EGAP si došlápl na dlužníky, v roce 2017 vymohl rekordní částku
Zdroj: EGAP

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) vymohla v roce 2017 přes 2 miliardy korun, což je historický rekord. Nejvíce pohledávek splatili Rusové, Ukrajinci a Íranci.

Celkově šlo o částku 2,06 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst o 12 procent. Podíl pohledávek z již vyplacených pojistných událostí činil 1,6 miliardy. Zbývajících 460 milionů korun vymohl EGAP ve spolupráci s pojištěnými klienty, a to ještě před výplatou pojistek. „Zabránili jsme tak potenciálním škodám za téměř půl miliardy korun,“ upozorňuje generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Nejvíce vydobytých pohledávek – za téměř 900 milionů korun, připadlo na Rusko, následovala Ukrajina (265 mil. Kč), Írán (194 mil. Kč) a dalších 13 zemí. EGAP se podařilo získat zpět finanční prostředky z celkem 46 jednotlivých případů.

Mimořádného výsledku se podařilo dosáhnout především díky dlouhodobému systematickému jednání s dlužníky, správnému načasování vymáhacích aktivit, případně uplatněním sjednaného zajištění se zahraničními úvěrovými pojišťovnami.

Nadějné vyhlídky i pro rok 2018

„V posledních letech se nám daří získávat finanční prostředky z pojistných událostí, které jsme vypláceli v letech 2011 až 2016. Loňský rok se nám v oblasti vymáhání mimořádně povedl a pozitivní vývoj by měl vydržet i v roce 2018,“ sdělil Procházka.

Pojistky za desítky miliard
V roce 2017 EGAP uzavřel pojistné smlouvy za téměř 43 miliard korun, z toho na země mimo EU připadlo 98 procent veškerých pojištěných obchodů. Největší podíl mimounijního pojištěného exportu připadl na odvětví strojírenství, energetiky a dopravy.

To naznačuje i vyřešení pohledávky v Polsku, kde pojišťovna na počátku letošního roku získala zpět přibližně čtvrt miliardy korun. EGAP tak uspěl v případě bankrotu, jenž v roce 2015 vyhlásil jeden z největších evropských energetických konglomerátů – španělská Abengoa. EGAP se prostřednictvím Abengoa podílel na pojištění úvěru financujícího dodávku významného českého výrobce turbín pro polskou paroplynovou elektrárnu Stalowa Wola.

EGAP vyřešil svou pohledávku z příslušného exportního případu s návratností dosahující téměř 90 % především díky dobře nastaveným zástavám a spolupráci s bankou. Získané prostředky byly připsány na účet exportní garanční a pojišťovací společnosti před týdnem.

V loňském roce EGAP pokračoval v intenzivním řešení obchodního případu Adularya. Kvůli přetrvávající platební neschopnosti dlužníka a stavu projektu se tento obchodní případ ocitl mezi pojistnými událostmi.

Článek vyšel na webu BusinessInfo.cz


Ohodnoťte tento článek
Diskuze