Summit EU skončil bez výsledku. Unijní lídři se neshodli na obsazení vrcholných funkcí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Summit EU skončil bez výsledku. Unijní lídři se neshodli na obsazení vrcholných funkcí

, čtk,
Summit EU skončil bez výsledku. Unijní lídři se neshodli na obsazení vrcholných funkcí
Zdroj: Profimedia.cz

Mimořádný summit Evropské unie, na kterém se chtějí šéfové států a vlád dohodnout na obsazení vrcholných funkcí v unijních institucích, byl dnes přerušen. Od nedělního večera se nepodařilo najít na personálních otázkách shodu. Znovu chtějí kandidáty na klíčové funkce v EU prezidenti a premiéři unijních zemí hledat v úterý. Český premiér Andrej Babiš zdůraznil, že visegrádská čtyřka i v úterý odmítne, aby se do čela Evropské komise postavil Frans Timmermans.

Jednání dnes skončilo bez úspěchu po více než 18 hodinách jednání. Francouzský prezident Emmanuel Macron dosavadní průběh summitu označil za nezdar. Dohodě podle něj zabránily „skryté zájmy“ a „osobní ambice“ některých politiků. Zároveň varoval, že Francie nebude souhlasit s rozšiřováním EU, dokud se její instituce a rozhodovací procesy nezreformují.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že chce najít kompromis a pro personální balíček získat valnou většinu zemí. Země V4 či Itálie by podle ní neměly být jednoduše přehlasovány. Například portugalský premiér António Costa ale naznačil, že právě visegrádská čtyřka a Itálie zabránily tomu, aby se našel na summitu kompromis.


Partie o post šéfa ECB je v plném proudu: Draghiho může vystřídat Francouz, Němec, nebo Fin


Shodu se nepodařilo najít ohledně kandidátů na předsedu Evropské rady a Evropského parlamentu, zásadním problémem se ale zdá být post předsedy Evropské komise, kterým by se měl podle některých zemí stát Frans Timmermans. Podle V4 má ale současný místopředseda EK negativní postoj ke středoevropskému regionu, nizozemský politik ale vadí také Itálii a jeho nominaci kritizují i někteří lidovečtí premiéři. Těm se nelíbí, že by se jejich strana, která vyhrála eurovolby, měla vzdát postu v čele EK ve prospěch socialisty.

Podle českého premiéra Andreje Babiše zůstaly země visegrádské skupiny na summitu jednotné a Timmermanse jako předsedu EK hodlají odmítnout i v úterý. „Musíme vybírat takové lidi, kteří dokážou hledat a vytvářet kompromisy,“ zdůraznil. Nizozemský politik podle něj této definici neodpovídá. Babiš i polský premiér Mateusz Morawiecki shodně uvedli, že sama V4 přišla s některými personálními řešeními. Konkrétní ale nebyli.


Dotační miliony pro miliardáře. Kromě Babiše je získali i Křetínský či Strnadové


Řada evropských lídrů včetně Merkelové, Macrona či slovenského premiéra Petera Pellegriniho po přerušení summitu uvedla, že věří, že se v úterý podaří dohodu najít. Evropská osmadvacítka se opět sejde v 11:00 SELČ.

Předseda Evropské rady Donald Tusk a účastníci summitu se snaží dojednat celý „personální balíček“ před ustavující schůzí nového europarlamentu, na níž by měl být ve středu zvolen nový předseda sboru. Pokud jej europoslanci zvolí bez koordinace s premiéry a prezidenty, stane se už nyní komplikovaný rébus ještě složitějším.

Dále čtěte:

Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

Problematické dotace. Češi evropské peníze využívají často neefektivně, shodují se analytici

Zemědělský fond stopne vyplácení dotací Agrofertu a Tomanovým podnikům

Ohodnoťte tento článek
Diskuze