Starostové si do čela zvolili Rakušana. Hnutí chce dovést do vlády - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Starostové si do čela zvolili Rakušana. Hnutí chce dovést do vlády

, čtk,
Starostové si do čela zvolili Rakušana. Hnutí chce dovést do vlády
Zdroj: čtk

Novým předsedou Starostů a nezávislých se dnes na sněmu hnutí stal Vít Rakušan, na post neměl protikandidáta. Chtěl by hnutí dovést k vládnímu angažmá, STAN by měl podle něj také vyhrát krajské volby. V čele strany nahradil podle očekávání Petra Gazdíka, který se již o znovuzvolení neucházel. Gazdíka na přání Rakušana delegáti zvolili na post místopředsedy. Prvním místopředsedou se stal předseda poslaneckého klubu Jan Farský, i on neměl protikandidáta.

Na posty dalších místopředsedů delegáti zvolili kromě Gazdíka Věru Kovářovou a Radima Sršně, kteří své posty obhájili.

Rakušan za silný mandát poděkoval. V kandidátském projevu řekl, že Starostové a nezávislí musí usilovat o účast v prodemokratické vládě. Jeho ambicí by také mělo být, aby vyhrálo krajské volby. Ze STAN chce vybudovat silné hnutí, které se nebojí samostatné existence. Věří, že se hnutí podaří získat největší senátní klub a následně i pozici předsedy Senátu. Mělo by být protiváhou politice Hradu.

Rakušan zkritizoval vládu, která podle něj trpí personální nouzí. STAN si podle něj musí říct o vládní zodpovědnost a má usilovat o to, aby se stalo příští vládní silou a bylo součástí silné prodemokratické vlády. Jako členy vlády by si uměl představit třeba poslankyni Věru Kovářovou nebo senátory Mikuláše Beka a Jiřího Drahoše. Vyhrát by chtěl také krajské volby.

Dovede Vít Rakušan hnutí STAN do vlády?

Řekl, že Česká republika nevzkvétá a nevyužívá svého potenciálu. Voličům chce nabídnout vizi pěti inovací, které se týkají vzdělávacího systému, státní správy a jednoduchého státu, hluboké reformy sociálního systému, inovací v oblasti ekonomiky a životního prostředí. Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

Rakušanovi již poblahopřáli například předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, předseda lidovců Marek Výborný nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Představitelé některých politických stran vystoupili i na dnešním sněmu. Zástupci vedení KDU-ČSL, ODS i TOP 09 vyzvali ke spojení sil před krajskými a senátními volbami.

Ani Farský na post prvního místopředsedy neměl protikandidáta. Za hlavní prioritu STAN označil vzdělanost a vzdělání, které jsou podle něj nejlépe investovanými penězi a jsou i odpovědí na bezpečnost České republiky a její růst. Za velkou výzvu označil zmenšování meziregionálních rozdílů.

Delegáti dnes ještě zvolí další členy užšího i širšího vedení strany. Hlasovat budou i o některých technických změnách ve stanovách a mluvit budou i o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

STAN chce volební právo pro šestnáctileté
Starostové a nezávislí budou navrhovat volební právo do komunálních voleb i pro šestnáctileté občany České republiky. Po zvolení nového vedení hnutí to řekl nový lídr Vít Rakušan. Do budoucna by se toto volební právo podle něj mohlo rozšířit i na další volby. Nemyslí si, že návrh je odsouzen k neúspěchu. Rakušan se bude chtít sejít s představiteli dalších politických stran kromě KSČM a SPD, rád by se setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Sněm také vyzval vládu, aby se změnil způsob čerpání evropských dotací a nově je více dostávaly malé podniky či třeba obce.

Dále čtěte:

Komentář: Kde vzít na předvolební guláš

Klaus mladší zakládá novou stranu, představí ji po evropských volbách

Kdo uteče prohraje. Odštěpeneckým stranám česká historie nepřála