Slabší vláda práva a rostoucí korupce. Maďarsko již není demokracie, tvrdí report - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Slabší vláda práva a rostoucí korupce. Maďarsko již není demokracie, tvrdí report

,
Slabší vláda práva a rostoucí korupce. Maďarsko již není demokracie, tvrdí report
Zdroj: Profimedia.cz

Americká nevládní organizace Freedom House v nejnovějším reportu o vývoji postkomunistických zemí poprvé neklasifikuje Maďarsko jako demokracii. Pohoršila si i Česká republika, Slovensko nebo Polsko.

Hodnocení jednotlivých zemí se zakládá na mnoha aspektech, jako je například občanská společnost, nezávislost médií, korupce nebo nezávislost justice. Z výsledků vyplývá, že od roku 2010 ubývá v postkomunistickém regionu demokracií. Poprvé jako demokracie není hodnoceno Maďarsko, důvodem je podle Freedom House stále slabší vláda práva a rostoucí korupce.

Zhoršené hodnocení Polska má na svědomí hlavně boj o justici, který v posledních měsících svádí polská vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS). Polská vláda podle organizace vede „frontální útok“ vůči justičnímu systému, včetně porušování polské ústavy nebo trestání soudců kritických ke krokům vlády.

I Česká republika si pohoršila oproti minulému roku. Report se zmiňuje například o masivních demonstracích proti předsedovi vlády Andreji Babišovi, které ale ve výsledku neměly žádný efekt. Z postkomunistických zemí je ale Česko stále jedna z nejdemokratičtějších, předstihlo ho jen Estonsko, Slovinsko a Lotyšsko.

Zhoršuje se podle vás kvalita demokracie v České republice?

Report si všímá i problémů v sousedním Slovensku. Upozorňuje na fakt, že po vyšetřování Mariána Kočnera, při kterém vyplul na povrch celý organismus korupce státní správy a justičního systému, nevěří justici celých 72 procent slovenských občanů. Na Slovensku se však v březnu změnila vláda. Dlouholetou nadvládu Smeru, který je spojen s mnoha kauzami, vystřídala opozice v čele s premiérem Igorem Matovičem.

Zvláštní kapitolu Freedom House věnuje čínskému vlivu ve střední a východní Evropě. Podle reportu se Čína stále více snaží uplatňovat svůj vliv a to vícero způsoby. Jako exemplární případ je uváděna Česká republika a kauza placení reklamní agentury za zlepšení obrazu Číny ve veřejném prostoru, kterou měla financovat firma Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jak je patrné, Čína ve všech státech uplatňuje podobné metody. Konkrétně se jedná o snahu pozitivně vykreslit obraz současné Číny na veřejnosti, proniknutí do kritické infrastruktury a tzv. dluhová diplomacie. Ta se často demonstruje případem přístavu na Srí Lance, který Čína původně pomocí půjček financovala, ale stát nebyl schopen splácení a tak přístav připadl do rukou Číny.

Svoji kapitolu si zasloužilo i životní prostředí. Freedom House si všímá počínající vlny vzedmutí demonstrací věnovaným ochraně přírody. Report dává do souvislosti úroveň demokracie a počet úmrtí na 100 tisíc obyvatel zapříčiněných znečištěným ovzduším. Z grafu vyplývá, že čím větší skóre v hodnocení demokracie organizace Freedom House země dosáhla, tím větší je šance, že počet úmrtí klesá.

Zdroj: FreedomHouse.com