Menu Zavřít

Americká cla na ocel a hliník začnou platit také pro EU. Brusel připravuje odvetu

31. 5. 2018
Autor: čtk

Spojené státy začnou od pátku uvalovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Oznámil to dnes americký ministr obchodu Wilbur Ross. Rozhodnutí posiluje obavy ze vzniku obchodní války a dotkne se také českých ocelářů. Evropská unie a Mexiko již uvedly, že v reakci na postup Washingtonu plánují zavedení vlastních cel na různé zboží z USA. Také Kanada slíbila, že podnikne kroky na ochranu svých zájmů.

Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera nemá EU jinou možnost než řešit věc sporem u Světové obchodní organizace (WTO). Juncker dnešní krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionismus.

Právní postup u WTO spustí komise už v pátek. Podle názoru EU jsou americká opatření v rozporu s pravidly WTO jednoznačně zaměřená na ochranu domácího průmyslu před konkurencí. Americká opatření se dotkla exportu z EU, který v roce 2017 dosahoval objemu 6,4 miliardy eur (zhruba 165 miliard korun).

Podle agentury Reuters členské země EU podporují plán Evropské komise zavést cla na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72 miliard korun). Juncker dříve uvedl, že cla by se dotkla například špičkových motocyklů Harley-Davidson nebo džínsů Levi's.


Jak se proclila ocel. Spor Číny a USA může způsobit i války

 Čínský export


Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Trump k tomu využil americký zákon z roku 1962, který umožňuje prezidentovi uvalit cla v případě, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která v pátek vyprší. Ross dnes uvedl, že jednání s EU sice přineslo pokroky, ty však nebyly dostatečné k prodloužení výjimky. Dodal zároveň, že Spojené státy chtějí v rozhovorech pokračovat.

EU již dříve předložila WTO seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká odvetná cla. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky. Komise dnes upozornila, že seznam organizaci předložila 18. května a v souladu s pravidly může dodatečná cla spustit o 30 dní později.


Německý vítěz Trumpovy obchodní přestřelky s Čínou: na snížení cel vydělá Porsche

Porsche na autosalónu v Pekingu, ilustrační foto


V Česku podle Svazu průmyslu a dopravy ohrožují americká cla hlavně tuzemské oceláře, kteří se obávají omezení svého vývozu a přesměrování levné oceli ze třetích zemí z amerického na evropský trh. Například Třineckých železáren se uvalení amerických cel podle mluvčí dotkne určitě v segmentu kolejnic, výpadek by však firma měla nahradit na evropských trzích, kde je velká poptávka.

BRAND24

Za špatnou zprávu pro českou ekonomiku i další ekonomiky EU označil dnešní krok USA hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. „V důsledku ale bude špatnou zprávou také pro ekonomiku Spojených států. Trumpova administrativa sice opatřením uleví pracovníkům v americkém ocelářství, ale zase poškodí třeba americké výrobce automobilů, protože ti místo levnější čínské oceli nyní budou poptávat dražší ocel americkou,“ uvedl. Česká republika bude podle něj patřit k těm zemím EU, které opatření poškodí relativně značně, neboť tuzemská ekonomika je malá a otevřená, vysoce závislá na zahraničním obchodě.

Dále čtěte:

Memento pro Trumpa aneb Jak Reagan prohrál válku o japonská auta

Chce to ocelové nervy. Trumpova cla zasáhnou i české oceláře

Obchodní válka s Čínou není problém, tvrdí profesor ekonomie Taylor


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).