Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Šéf sněmovny Vondráček: Protikorupční boj by si zasloužil přestávku

Jan Novotný 21. února, 12:52  -  Jan Novotný
21. února, 12:52

Registr smluv zřejmě čekají další změny. Andrej Babiš chce zrušit výjimky pro ČEZ i Budějovický Budvar. Vláda před několika dny poslala návrh Pirátů na tyto změny do sněmovny. Šéf sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO ale s úpravami nesouhlasí. Často novelizovaný zákon by si podle něj měl „odpočinout”. Vláda v demisi přesto chystá změny i dalších nedávno přijatých protikorupčních zákonů.

V minulých letech během mandátu Sobotkovy vlády došlo k dotažení mnoha protikorupčních opatření, ať to byl registr smluv, novela zákona o střetu zájmů nebo služební zákon. Tyto zákony však s největší pravděpodobností čekají v budoucnu změny. Premiér v demisi Andrej Babiš už souhlasil se zrušením výjimky pro zveřejňování smluv ČEZ a Budějovického Budvaru z registru smluv. Podle něj by měly „konečně začít podléhat registru smluv”. Předseda Poslanecké sněmovny za hnutí ANO Radek Vondráček s ním ale nesouhlasí.

„Jsem velice skeptický k rychlým ad hoc změnám právních předpisů,” řekl Vondráček v rozhovoru pro týdeník Euro. Podle něj je nutné protikorupční smršť v příštích letech naopak zklidnit a nechat některé převratné zákony sžít se s českým právním řádem a hlavně s praxí. Například zákon o registru smluv je prakticky od svého schválení před více než rokem terčem neustálých pokusů o novelizaci.

První hlavní výjimka, kterou parlament k registru smluv v minulém volebním období přijal kvůli polostátnímu ČEZ, se týká smluv, jejichž alespoň jednou smluvní stranou je akciová společnost, jejíž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu a která je zároveň většinově ovládaná státem, obcí nebo krajem.

Jenže tuto výjimku nevyužil jen ČEZ, ale také další státem a městy ovládané společnosti jako ČEPS, České dráhy či Pražská plynárenská. Ve snaze vyhnout se transparentnímu zveřejňování svých smluv jednoduše vydaly dluhopisy a dostaly se pod výjimku. Na toto „odklánění” smluv z očí veřejnosti upozorňuje ve své poslední výroční zprávě i BIS. Šéf sněmovny Vondráček by ale upřednostnil hledisko právní jistoty a výjimky by zachoval.


Babiš je ochoten pustit do vlády experty ČSSD


„Tyto společnosti využily zákonné výjimky v legitimním očekávání, že se zákon hned nezmění. Pokud teď výjimky zrušíme, narušíme tím právní jistotu,” upozornil Vondráček.

Protikorupční úklid

Kromě změn v registru smluv připravují poslanci i další novelu zákona o střetu zájmů, která by zmírnila povinnost majetkových přiznání starostů malých obcí. A vláda hnutí ANO chce měnit i nedávno přijatý služební zákon tak, aby byla odstraněna „administrativní náročnost celého systému a zajištěna pružnější pravidla”, jak se píše v programovém prohlášení vlády v demisi. V praxi to může znamenat například snadnější odvolávání státních tajemníků a ministerských náměstků po příchodu každé nové vlády. Andrej Babiš už si několikrát veřejně stěžoval, že si kvůli služebnímu zákonu nemůže nadiktovat vedení ministerstev tak, jak by si přál.

V programovém prohlášení Babišovy vlády v demisi je zakotveno také přijetí nového zákona na ochranu oznamovatelů trestných činů (takzvaného whistleblowingu). Dlouho diskutovaná norma, jejíž některé návrhy se už v minulých letech ve sněmovně objevily, by však vyžadovala změny několika různých zákonů. „Bude klíčové, aby ta ochrana byla zajištěna už v okamžiku ohlášení nějaké protiprávní činnosti, nikoli jen poté, s čímž počítala novela občanského soudního řádu,“ uvedl šéf sněmovny Radek Vondráček.


Třicet senátorů chce zrušit registr smluv. Může prý způsobit miliardové škody


Do sněmovny se patrně v tomto volebním období dostane také návrh nového zákona o regulaci lobbingu. Už dnes projednává vláda věcný záměr zákona, který má odlišit lobbing coby distribuci informací a dat veřejným funkcionářům za účelem prosazení změny legislativy a rozhodnutí od zákulisního, záměrně netransparentního lobbingu probíhajícího všemi možnými, někdy i protiprávními prostředky. Šéf sněmovny je zastáncem minimalistické verze.

V souvislosti s nedávnými prezidentskými volbami lze očekávat také změny ve volebních zákonech v souvislosti s financováním kampaní. Ukázalo se totiž mnoho nedostatků, na které zákonodárci při schvalování zákona zřejmě nemysleli. Jde především o dary od takzvaných třetích osob. Projevilo se to zejména v případě kampaně Miloše Zemana, jejíž financování bylo do poslední chvíle zahaleno tajemstvím právě kvůli darům od spolku Přátelé Miloše Zemana, který dosud nebyl nucen odkrýt své financování.

Dále čtěte:

Registr smluv nechrání know-how, tvrdí Budvar



Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Budou Vánoce, a tak utrácíme. Budeme mít peníze i po svátcích?
Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?
Převod dovolené z roku 2018 do nového roku
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Auta
První DAF CF Electric v reálném provozu
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací brzdy? Je to zajímavější, než si myslíte
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Technologie
Jaký výhodný notebook koupit pod stromeček?
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Hry pro příležitostné hráče