Proruská partaj nepřímo těží ze státních dotací. Získala sídlo zdarma - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Proruská partaj nepřímo těží ze státních dotací. Získala sídlo zdarma

,
Proruská partaj nepřímo těží ze státních dotací. Získala sídlo zdarma
Zdroj: Facebook Vladimíry Vítové

Čechů, kteří pracují buď přímo pro Rusko, nebo v jeho zájmu v posledních letech výrazně přibývá. Jsou mezi nimi i někteří dlouholetí politici. Vděčnou respondentkou ruských státních médií se v posledních letech stala Vladimíra Vítová, někdejší politička ČSSD a nynější předsedkyně Aliance národních sil.

Aliance přitom podle vlastních webových stránek a registru politických stran sídlí v budově, kterou vlastní Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) vedený Jaroslavem Vodičkou. Svaz má za sebou několik skandálů a mnozí poslanci mu odmítají nadále schvalovat každoroční státní dotace ve výši 6,3 milionu korun. Mimo jiné i kvůli závažným chybám v hospodaření spolku.

Ministerstvo financí našlo ve svazovém účetnictví za roky 2016-2018 chyby za téměř milion korun. Členové podle zjištění ministerstva vypláceli sami sobě více, než dovolují pravidla. Kromě toho svaz bezplatně poskytuje sídlo právě Alianci národních sil Vladimíry Vítové, mimochodem člence svazu. Ta to týdeníku Euro potvrdila.

„Máme tam pronajatou jednu kancelář a získali jsme od Českého svazu bojovníků za svobodu bezplatnou smlouvu na její pronájem,” uvedla Vítová. Uzavření smlouvy o pronájmu ale rozporuje Český svaz bojovníků za svobodu. „Politická strana Aliance národních sil nemá v prostorách ústředí ČSBS v Praze za úplatu, ale ani bezúplatně, pronajaté žádné obytné nebo neobytné místnosti,” konstatoval tiskový mluvčí svazu Ioannis Sideropulos.

Další možností tedy je, že Aliance národních sil bezplatné sídlo na adrese Českého svazu bojovníku za svobodu získala jednoduše tím, že předsedkyně této politické strany Vladimíra Vítová a její první místopředseda Karel Hais jsou zároveň členové svazu. A Český svaz bojovníků za svobodu štědře dotovaný ze státního rozpočtu to toleruje. Tuto verzi potvrzují i dva zdroje týdeníku Euro ze samotné Aliance národních sil, která se netají sympatiemi k současnému putinovskému Rusku.

Vítová i další členové Aliance národních sil často vystupují na proruských demonstracích a dokonce i v ruských státních médiích. „Dnes se velkou nadějí pro každého stalo Rusko s výjimečným politickým a ekonomickým stratégem – Vladimirem Putinem,“ napsala například Vítová v dopise „ruskému lidu“, který publikoval ruský státní portál Inosmi.

Kromě Vítové je jednou z hlavních osobností Aliance národních sil také „velitel“ polovojenského uskupení „Českoslovenští vojáci v záloze za mír“ Ivan Kratochvíl. Kratochvíl podle magazínu Reportér opakovaně cestuje do Ruska a na Ruskem okupovaná území včetně Donbasu, kde byl v kontaktu s ruskými tajnými službami.

Proruská partaj nepřímo těží ze státních dotací. Získala sídlo zdarma
3.7 (74.87%) 39 hlasování
Diskuze