Příliš bohaté Česko. Tři regiony přijdou o výhodnější přístup k dotacím - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Příliš bohaté Česko. Tři regiony přijdou o výhodnější přístup k dotacím

,
Příliš bohaté Česko. Tři regiony přijdou o výhodnější přístup k dotacím
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Evropská unie bude dál platit rozvojové projekty v českých krajích, ale místo 85 procent nákladů uhradí už jen 55 až 70 procent.

Svižný ekonomický růst země je dobrá zpráva, ale také potenciální problém. Každým rokem totiž přibývají regiony, které překonávají hranici 75 procent průměrné úrovně Evropské unie v paritě kupní síly. V praxi to bude znamenat, že se jim po roce 2020 ztíží přístup k čerpání dotací ze strukturálních fondů EU.

Ministerstvo pro místní rozvoj v materiálu pro vládu (Národní koncepce realizace politiky soudržnosti) uvedlo, že tři regiony – Střední Čechy, Jihovýchod a Jihozápad jsou již několik let nad hranicí 75 procent evropského průměru a o výhodnější přístup k dotačním penězům přijdou. Zbývající čtyři regiony mají relativní štěstí, že se k limitu teprve blíží nebo jej nepřekonaly v průměru za tři poslední roky.

Regiony Moravskoslezsko, Severovýchod, Severozápad a Střední Morava tak budou moci počítat s tím, že jim evropské fondy uhradí až 70 procent uznatelných nákladů na podpořené projekty.

Tři bohatnoucí oblasti budou zařazeny mezi takzvané přechodové regiony, které mají v období od roku 2021 navrženou míru evropského spolufinancování ve výši 55 procent.

Uskromnit se tak nakonec budou muset všichni. V současném rozpočtovém období 2014 až 2020 hradí evropské fondy v chudších regionech až 85 procent nákladů na projekt. Klesne též celkový objem peněz, které bude Česko moci během sedmiletého období vyčerpat. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že nastane pokles o 13 procent na 20,1 miliardy eur (515 miliard korun).

Dotační miliony pro miliardáře. Kromě Babiše je získali i Křetínský či Strnadové

Dále čtěte:

Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

Problematické dotace. Češi evropské peníze využívají často neefektivně, shodují se analytici

Zemědělský fond stopne vyplácení dotací Agrofertu a Tomanovým podnikům

Ohodnoťte tento článek
Diskuze