Popravuje se dvakrát, co kdysi. V Saúdské Arábii roste obliba trestu smrti - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Popravuje se dvakrát, co kdysi. V Saúdské Arábii roste obliba trestu smrti

,
Popravuje se dvakrát, co kdysi. V Saúdské Arábii roste obliba trestu smrti
Zdroj: Profimedia

Saúdská Arábie od začátku nástupu krále Salmána bin Abd al-Azíze popravuje odsouzené jako o závod. Loni v zemi za své činy zaplatil životem rekordní počet lidí.

V Saúdské Arábii se popravuje především stětím. Popravy se odehrávají často na veřejnosti, zřejmě aby působily odstrašujícím účinkem. Loni v zemi Saúdů popravili rekordní počet lidí, celkem 184 odsouzených.  

Z těch, kteří přišli o hlavu, bylo 178 mužů a 6 žen. Polovinu tvořili příslušníci jiných států, uvedla ve své zprávě nezisková organizace Amnesty International. Minimálně v jednom případě pak šlo o odsouzence, který nebyl plnoletý. Oproti minulému roku se jedná o nárůst, jelikož loni v Saúdské Arábii skončilo svůj život trestem smrti „jen“ 149 lidí. Nejčastěji se popravuje buď za vraždy nebo za delikty spojené s drogami.

Výkony trestů smrti byly v uplynulých pěti letech v absolutní monarchii oplývající ropným bohatstvím prudce na vzestupu, o čemž píše například portál Middle East Monitor.

Celkem bylo od začátku Salmánovy vlády v zemi sťato 800 lidí, což je takřka dvojnásobek oproti pětileté vládě jeho předchůdce krále Abdalláha. V posledních letech Abdalláhovy vlády, mezi lety 2009 až 2014, bylo popraveno celkem 423 lidí.

V roce 2009 zemřelo na popravišti 69 odsouzenců, o rok později 27, v roce 2011 jich bylo 82, v roce 2012 o tři méně, stejný počet v roce 2013 a v roce 2014 to bylo devět desítek lidí. Přehlednou statistiku připravil britský list The Guardian.

Princ Mohammed Bin Salman (vlevo) během fotbalového šampionátu Fifa 2018
Mohamed Bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie a ten, kdo bývá označován za sílu tahající v tamní politice za nitky (Foto: Profimedia)

Po nástupu Salmána bin Abd al-Azíze v roce 2015 už ovšem bylo ještě ten samý rok popraveno celkem 151 lidí, o rok později to bylo 154, v roce 2017 o osm méně, předloni 149 a loni pak šlo o rekordní číslo 184 lidí.

Zhruba dvojnásobek nárůstu ročních poprav od doby, kdy nastoupil současný král na trůn, potvrzuje britská nezisková organizace Reprieve. Jedná se přitom o vývoj, který je v přímém rozporu se slovy saúdského korunního prince Mohameda Bin Salmána, králova syna, který již před časem uvedl, že země plánuje počty popravovaných snižovat.

Muž s velkým vlivem

Princ v zemi v současnosti zastává pozici vicepremiéra, přičemž premiérská funkce je svěřena jeho otci. Je to přitom ale právě Mohamed Bin Salmán, který bývá často označován za „skrytou sílu“ tahající za nitky v pozadí a toho, kdo drží skutečnou moc ve státě.

Podle Amnesty International Saúdská Arábie zneužívá trestu smrti jako zbraně proti politickým odpůrcům režimu. Organizace registruje například vyšší počet popravených mezi zástupci ší’itů, kteří v Saúdské Arábii představují náboženskou menšinu.

Na konci loňského dubna v zemi došlo k hromadné popravě celkem 37 lidí usvědčených z terorismu, z nichž se k ší’itskému islámu hlásilo 32 jednotlivců. Podle Amnesty ovšem soudní přelíčení dospělo k rozsudku na základě zfalšovaných svědectví. Zvláštní soudy, které země zřídila pro boj s terorismem v roce 2008, jsou podle neziskové organizace často využívány k potírání disentu.

Celosvětově poprav ubývá

Tresty smrti ve světě uplatňuje již jen dvacítka států. Místem, kde dochází podle odhadů k nejvíce popravám, je Čína (odhadem 1000 poprav ročně), která ovšem svá skutečná čísla popravených zatajuje. Druhou zemí v počtu poprav je pak Írán (251 popravených ročně), kde se popravuje často prostřednictvím oběšení. Saúdská Arábie se 184 popravenými loni je na třetím místě. V závěsu za ní je Irák (100) a Egypt, kde loni přišlo o život minimálně 32 odsouzených.

Celosvětově počet vykonaných trestů smrti klesá. Celkem v roce 2019 v jejich důsledku přišlo o život 657 lidí, zatímco předloni to bylo 690. Rok 2018 byl také rokem, kdy bylo celosvětově popraveno nejméně lidí za celé jedno desetiletí.

Zřejmě v reakci na kritiku ze strany neziskových subjektů v souvislosti s vysokým počtem popravených v loňském roce Saúdská Arábie před několika dny oznámila, že upustí od vykonávání trestů smrti na nezletilých a zakáže bičování jako jednu z forem sankce, které nahradí trestem odnětí svobody, finanční pokutou či vykonáním veřejně prospěšných prací. O věci informoval britský The Independent.

Zdroje: www.middleeastmonitor.com, www.aljazeera.com, www.bbc.com, www.independent.co.uk, www.theguardian.com, www.amnesty.org, www.repireve.co.uk