Pohotovostní hejtman. Kubis bojuje o svou politickou budoucnost - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pohotovostní hejtman. Kubis bojuje o svou politickou budoucnost

,
Pohotovostní hejtman. Kubis bojuje o svou politickou budoucnost
Zdroj: CC0 via Pixabay

Jako kandidát SNB zasahoval během Palachova týdne, teď bojuje o svou politickou budoucnost.

Stávající karlovarský hejtman Petr Kubis (ANO) sloužil u Pohotovostního pluku a zasahoval proti demonstracím během Palachova týdne. Zároveň se nechal pasovat na členu Řádu strážců koruny a meče personálně propojeným s krajně pravicovou Stranou konzervativní pravice – Řád národa. Informace vypluly na povrch v souvislosti s komplikovaným skládáním nové krajské koalice.

Ačkoli už uplynuly dva měsíce od krajských voleb, v Česku stál zbývá jeden kraj, jehož nové vedení dodnes není známé. Na Karlovarsku proti sobě stále stojí dva bloky vedené na jedné straně vládnoucím hnutím ANO a na druhé straně formací Klub 21, ve které hraje hlavní roli STAN a Piráti. Zablokovaná situace dospěla tak daleko, že se na veřejnosti začalo vytahovat špinavé prádlo. A to doslova i přeneseně. Na posledním listopadovém jednání zastupitelstva došlo dokonce k ostré osobní přestřelce mezi stávajícím hejtman kraje Petrem Kubisem (ANO) a senátorem a krajským zastupitelem Janem Horníkem (STAN).

„Senátor Horník komentoval, že na jednáních Kubis brečí. Vy tu jste dvacet let, tak s tím pojďte něco udělat. Jakým způsobem vy přistupujete k jednání? Jste tu ve svetru a v riflích,” zaútočil na Horníka Kubis. Dlouholetý starosta Božího Daru Jan Horník ale hbitě reagoval: „Víte, pane hejtmane, ono to není jen o tom, co máte na sobě, ale co máte v sobě. Voliči jsou i tací, kteří volí i jiné lidi než ty v oblecích. Třicet let chodím v tom, v čem chodím, a mým voličům to nevadí. Já nemám rád uniformy. Byl bych nerad, abych se dočkal doby, kdy tu bude vést jednání člověk v uniformě a s obuškem u pasu. A ani nechci, aby tu seděl člověk v hávu Řádu národa,“ opáčil Horník.

Tímto svým vyjádřením vůbec poprvé na oficiálním jednání zastupitelstva narazil na Kubisovu minulost, která dosud nebyla úplně veřejně známá. Stávající hejtman od roku 1987 do roku 1989 sloužil podobně jako třeba poslanec KSČM Zdeněk Ondráček v takzvaném Pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti, jehož úkolem bylo zasahovat na protirežimních demonstracích. Příslušníkům tohoto pluku se lidově přezdívalo „mlátičky”.

Kubis byl nasazen v Praze přímo během Palachova týdne, což týdeníku Euro sám potvrdil. „Nasazen jsem byl, určitě jsme tam někde stáli. Také si pamatuju si, že jsme seděli v nějakých autobusech. Ale nepamatuju si, že bych někoho předváděl,” řekl.

V posledních týdnech dokonce na sociálních sítích začala kolovat fotografie z tohoto zásahu, kde má údajně být tehdy jednadvacetiletý Kubis, když předvádí jednoho z demonstrantů. „Když jsem tu fotku viděl poprvé, tak jsem si řekl: Ty vole, to jsem já. Ale když se na ni podíváte blíž, tak ten policista má na levé tváři pihu, což já nemám,” tvrdí hejtman Kubis. Kvůli šíření fotografie a jejímu spojování s jeho osobou, podal Kubis trestní oznámení na policii pro podezření na porušování cizích práv a pro pomluvu. Přišlo mu prý nefér, že si „každý před volbami může napsat, co chce, jak chce”.

„Samozřejmě jsem věděl, proti čemu jsem nasazen, ale moc jsem tomu nerozuměl. Když jste tehdy chtěl k policii, musel jste nejdřív do Pohotovostního pluku,” vysvětlil Kubis s tím, že mu prý bylo „osmnáct let”.

Tomu však Kubisův oponent z karlovarského krajského zastupitelstva Jan Horník nechce věřit. „On tam musel vstoupit s vědomím, že se jedná o represivní orgán komunistů. Zase tak mladý nebyl,” myslí si Horník.

Co se týče druhé narážky na svou minulost, Kubis odmítá, že by měl něco společného s politickou stranou Řád národa. Připouští však, že byl v minulosti „pasován” na člena Řádu strážců a meče personálně propojeným právě s krajně pravicovým Řádem národa. „To je x let stará záležitost. Členové řádu jsou vlastenci. Mně se ty jejich myšlenky líbily. Ale jakmile jsem vstoupil do komunální politiky, už v tom nejsem,” ujišťuje Kubis. K Řádu strážců a meče se dostal díky Josefu Zicklerovi, bývalému sokolovskému policistovi, s nímž Kubis od 90. let spolupracoval na sokolovské kriminálce a který se později stal velmistrem, tedy nejvýše postaveným členem Řádu v České republice. Zickler zároveň také založil a stal se předsedou Strany konzervativní pravice – Řád národa, o němž například politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně hovoří jako o radikálně nacionalistickém hnutí.

„Rozumíte mi česky? Nemám k tomu, co říct. Nehodlám se o tom vůbec s někým bavit,” uvedl Zickler na dotaz, zda Kubise do Řádu strážců a meče přivedl právě on. Později ale dodal, že se s hejtmanem zná dlouho a „chodí s ním i do posilovny”.

Jednání o nové krajské koalici budou znovu pokračovat od pondělí. Blíže k obsazení krajské rady má aktuálně blok vedený Starosty a Piráty, které podporují ještě Starostové našeho kraje (SNK) a někteří další jednotlivci z menších uskupení. Tato formace se kvůli odblokování situace už vzdala nároku na hejtmana a postoupila ho uskupení ODS a KDU-ČSL, s nímž chce spolupracovat. Na post hejtmana doporučila Olgu Halákovou z KDU-ČSL, která se ale na společné kandidátce s ODS umístila až na třetím místě. Zmíněná koalice by dohromady v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu dosáhla na potřebných 23 hlasů. Vítězné hnutí ANO disponuje celkem 15 hlasy.

„Mně je to velmi líto kvůli obyvatelům kraje. Ale ta druhá strana musí pochopit, že jsme vyhráli volby. Proč bychom to tedy měli vzdávat, my to dlužíme těm lidem, kteří nás volili. Proto se snažíme i nadále vyjednávat,” zdůvodňuje stávající karlovarský hejtman Petr Kubis, proč ANO stále nevzdalo povolební vyjednávání, ze kterých postupně vyplývá snaha vítězné hnutí při skládání nové koalice obejít.