Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny…

Podnikání s s.r.o. s sebou přináší mnohé výhody

Jestliže už nějaký ten pátek podnikáte jako osoba samostatně výdělečná činná, možná je…

Opata v úzkých. Špatné zprávy z Afghánistánu střídá nedůvěra ke kolegům

Ondřej Stratilík 18. října, 15:57  -  Ondřej Stratilík
18. října, 15:57

Generální štáb i ministerstvo obrany se v posledních dnech bezmocně točí ve spirále. Nejdřív únik tajné informace, pak další atentát v Afghánistánu.

Podle Aleše Opaty, náčelníka generálního štábu, došlo v posledních dvou letech k 35 útokům, kdy auto s výbušninou najelo do koaličních vojsk v Afghánistánu. Ve středu 17. října 2018 krátce před půl třetí odpoledne si další takový atentátník vybral konvoj s českými vojáky.

„Stalo se to 4,3 kilometry od základny Bagrám, kam se vojáci vraceli. K explozi automobilu se zhruba 200kilogramovou náloží došlo při míjení obrněného vozidla s šesti českými vojáky,“ popisuje Opata. Vůz kategorie MRAP se po výbuchu převrátil. Jeden voják zůstal nezraněn, dalších pět už takové štěstí nemělo. Nicméně teď, ve čtvrtek odpoledne, jsou už prý všichni mimo ohrožení života. Ten s nejtěžším zraněním musel být operován přímo na Bagrámu.

V čele kolony jelo americké vozidlo a i z toho armáda a obrana usuzuje, že nešlo o útok mířený proti českým silám, ale obecně na koaliční vojska. A proto atentát nedává do souvislosti se včerejším publikováním článku Lidových novin, podle nějž se v uplynulých týdnech podařilo v Afghánistánu zneškodnit ty, kdo stáli za srpnovým sebevražedným útokem na trojici českých vojáků.

Premiér Andrej Babiš i ministr obrany Lubomír Metnar dnes mluví o úniku tajných informací, které se musí vyšetřit. Kdo tak má největší důvod ke starostem, je Opata. Radost z dobře provedené akce v Afghánistánu mu nejspíš kazí to, jakým způsobem se informace dostala ven, a navíc je dost pravděpodobné, že vyšetřování nařízené Metnarem zasáhne i generální štáb. Tohle důvěře mezi nejvyšším velením armády a managementem ministerstva obrany rozhodně nepomůže.

Jak se dopadení plánuje

A jak tedy mohlo samotné dopadení strůjce srpnového atentátu vypadat? Své zážitky z podobné akce vypráví jeden z bývalých příslušníků speciální jednotky Vojenské policie SOG. „Koaličním silám v Afghánistánu rozhodně informace nechybí, nasazení zpravodajských prostředků je stále enormní,“ popisuje.

„Přijít proto na to, kdo srpnový útok na české vojáky způsobil, bylo pouze otázkou času. Velmi často se používají odposlechy, aby se zjistilo, jestli strůjce nechystá i nějaký další a větší útok,“ vysvětluje bývalý „sogař“ výzvědnou strategii.

Od zpravodajců pak vojáci dostali fotky osoby, kterou mají zadržet. Zdroj jim zase popsal dům, kde se „cíl“ zdržuje a jak se k němu dostanou. Takováhle příprava může probíhat týden až čtrnáct dní, poslední dny před akcí se pak už jen drilují detaily samotné operace v terénu.

Důležité je sladit akci i s letectvem, protože prý člověk nikdy neví, do jak velkého „vosího hnízda“ kopne. „Přijdeš se šestnácti chlapy a tam jich proti tobě bude sto,“ objasňuje, proč je tak důležitá podpora vrtulníků a letadel ze vzduchu.

I když byl SOG elitní jednotkou a jeho příslušníci tak měli trochu jiné chování než zbytek armády, jeho bývalý člen dnes říká, že je nadšený, na jakou úroveň se díky afghánské misi dostalo celé české vojsko. „Naši pěšáci jsou na úrovni speciálních jednotek – i tím, jaké mají postupy a jak velí,“ tvrdí.

Čtěte také:

Peníze za Afghánistán: denní příplatek pro vojáky dosahuje až 5200 korun

Padlí vojáci byli povýšeni do hodností štábních praporčíků, letadlo s ostatky doprovodí gripeny

Česko posílí misi v Afghánistánu, vojáci obsadí další dvě základny


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 31 | Průměrné hodnocení: 2.42

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Bolavá záda: třicítka je přelom
Jak a kde si zřídit transparentní účet
Chci podnikat. Živnost, nebo s. r. o. ?
Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
Kdy bude daň z nemovitých věcí v roce 2019 platit nájemce?
Auta
Test DAF CF 450: Premiant své třídy
Videodojmy: Kia Ceed SW 1.0 T-GDI
Nový Range Rover Evoque prozrazen na prvních fotkách. Oficiálně se představí večer
Test Harley-Davidson FLFB Fat Boy: Terminátor II
Nový elektrobus Škoda 29BB
Technologie
T-Mobile: „Uživatelé na mobilu prodatují 1,2 GB za měsíc“
Velký přehled slev na Černý pátek 2018 (průběžně aktualizováno)
iPhone 8 na cenovém minimu, v akci jej můžete mít za 15 000 Kč [Black Friday]
PanzerGlass vyrábí ochranná skla pro mobily, která vás ochrání před šmíráky
Black Friday nabízí zajímavé příležitosti nejen k výhodným nákupům elektroniky
Hry pro příležitostné hráče