Od optimismu k rozčarování. Uprchlíků v Německu pracuje jen 17 procent - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Od optimismu k rozčarování. Uprchlíků v Německu pracuje jen 17 procent

,
Od optimismu k rozčarování. Uprchlíků v Německu pracuje jen 17 procent
Zdroj: čtk

Zaměstnávání cizinců v Německu, kterých je přes deset milionů, zůstává problémem. Zatímco se lidé ze zemí Evropské unie poměrně rychle integrují a přes 53 procent jich pracuje, uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu, Eritrei a Iráku se uplatňují na pracovním trhu s potížemi. Jen 16,9 procenta z nich je zaměstnáno a meziročně míra zaměstnanosti (podíl zaměstnaných ve skupině 15-64letých) klesla o procento.

To zvládneme. Slibovala Němcům kancléřka Angela Merkelová před rokem a půl během vrcholící migrační vlny. Mnozí tomu věřili, firmy se snažily podpořit zaměstnávání cizinců, zejména těch, kteří utíkali před válkou. Ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Eritrei, Somálska.

„Zapojení uprchlíků do pracovního trhu nepostupuje vpřed. Nová čísla ukazují, jak málo lidí si dosud našlo práci,“ uvedl německý Handesblatt.

Khaibar Fatehzada z Aghánistánu je téměř v německém prostředí zázrakem.

Dokončil jako jeden z mála dvouletou odbornou rekvalifikaci jako operátor strojů a zařízení u hessenské firmy Rittal, která vyrábí rozváděče, chlazení a IT infrastrukturu. Největší problémy má s jazykem, učení němčiny mu jde pomalu. Přitom technická němčina je to, co mu zajistí vstupenku na trh práce, bez ní to v největší evropské ekonomice prakticky nejde.

„Integrace uprchlíků do pracovního trhu potřebuje podle dosavadních zkušeností čas,“ uvedl ve své únorové zprávě institut pro výzkum práce IAB (Institut für Arbeitsmarkt und Berufsforschung).

Míra zaměstnanosti v Německu (v %) podle zemí původu a počet zaměstnaných
Válečné a krizové země 16,9 179 tisíc
Balkán 50,0 290 tisíc
EU-4 56,2 575 tisíc
EU-8 51,3 618 tisíc
EU-2 57,0 386 tisíc
EU-28 53,2 2,0 miliony
Cizinci celkem 45,3 3,8 milionu
Německo celkem 65,4 36,8 milionů

Stav k prosinci 2016. Jde o podíl zaměstnaných lidi ve skupině 15- 64letých.

Vysvětlivky:
EU-2 – Bulharsko, Rumunsko
EU-8 – Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Slovinsko, Slovensko, ČR, Maďarsko
EU-4 – Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko
Válečné a krizové země – Afghánistán, Eritrea, Irák, Írán, Nigérie, Pákistán, Somálsko, Sýrie
Balkán – Albánie, Bosna-Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Srbsko

Zdroj: IAB


Čísla jsou neúprosná. Zatímco u cizinců z evropské osmadvacítky míra nezaměstnanosti v prosinci 2016 poklesla meziročně o 0,7 procenta na 9,2 procenta, míra nezaměstnanosti ze zemí postižených válkou a konflikty stoupla meziročně o 7 procenta na 50 procent.

Míra zaměstnanosti u lidí, kteří přicházejí z míst konfliktů, podle metodiky IAB to je Afghánistán, Eritrea, Irák, Írán, Nigérie, Pákistán, Somálsko a Sýrie, byla v prosinci 16,9 procenta. O rok dříve byla 17,9. V prosinci 2016 bylo z těchto zemí v Německu registrováno 1,43 milionu lidí, zaměstnáno jich bylo 178 971.

Ještě před rokem v Německu panoval ohledně zaměstnávání uprchlíků optimismus. Německý svaz zaměstnavatelů vydal brožuru „Nezáleží nám na tom odkud jste, ale kam směřujete.“

Německá komora obchodu a průmyslu začala s iniciativou Byznys integruje uprchlíky a vyčlenila na integrační programy rozpočet 3,5 milionu eur (94,5 milionu korun) do roku 2018. Německé ministerstvo financí poskytlo další 2,8 milionu eur (75,6 milionu korun).


Německo je atraktivní pro Čečence. Rusku to nevadí. Čtěte:

Čečenci míří do Německa po tisících. Vrátí jen každého stého

 Pusto v Groznyj City.


„To se stalo před více než rokem. Od té doby se pocit optimismu propadl do rozčarování,“ napsal deník Handelsblatt. Ve více než osmdesátimilionové zemi je 3,5 milionu firem. Iniciativu komory průmyslu podpořilo jen 1 192 z nich.

Na „hubených“ 17 procent zaměstnaných uprchlíků připadá pouze třetina, která je zaměstnána na plný pracovní úvazek, hořce poznamenal ekonomický deník. Problémem zůstává i to, že se do integrace lidí z Afriky a Asie nezapojují drobné a střední podniky, pouze desetina z nich bere stážisty.

Mluvčí firmy Rittal neochotu firem vysvětluje tím, že to je další byrokratická zátěž pro podnikatele, kteří nechtějí čekat dva dny v týdnu v nějaké kanceláři vládního úřadu, aby mohli přijmout uprchlíka na pracovní stáž.

Dále k uprchlíkům čtěte:

Počet mimoevropských přistěhovalců v Německu se výrazně zvýšil

nezaměstnaný uprchlík vyplňuje v Německu pracovní formulář

Integrace uprchlíků v Německu jde „podle plánu“. Do pěti let bude mít půlka z nich práci