Nezávislý úředník? Člen vedení ERÚ Vlk kandidoval v Roudnici - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nezávislý úředník? Člen vedení ERÚ Vlk kandidoval v Roudnici

,
Nezávislý úředník? Člen vedení ERÚ Vlk kandidoval v Roudnici
Zdroj: Strana zelených

Zákon požaduje po nejvyšších manažerech Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nejen profesionalitu, ale také nezávislost na politicích a politice. Navzdory tomu podle zjištění webu Euro.cz kandidoval člen Rady ERÚ Vladimír Vlk na kandidátce ČSSD do zastupitelstva Roudnice nad Labem. I když nebyl zvolen, tak vzniká podezření z porušení energetického zákona.

Vladimír Vlk byl komunálním politikem v Roudnici nad Labem dlouhé roky. Místa v zastupitelstvu se vzdal loni v červenci, tedy krátce před tím, než se ujal funkce radního na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ). Letos zkusil kandidovat znovu, a sice z 12. místa kandidátky České strany sociálně demokratické. Na druhém místě se objevila jeho partnerka Lenka Pasečiaková. Nakonec se zastupitelem nestal ani jeden z nich. ČSSD v Roudnici získala jen 2,4 procenta hlasů.

Takové jednání může být v rozporu s požadavky energetického zákona. Jak se lze dočíst v paragrafu 17b tohoto zákona, funkce člena Rady je neslučitelná s funkcí poslance nebo senátora, soudce, státního zástupce, jakoukoliv funkcí ve veřejné správě, s funkcí člena orgánů územní samosprávy a s členstvím v politické straně nebo v politickém hnutí.

„Informaci o tom, že člen Rady Energetického regulačního úřadu pan Vladimír Vlk kandidoval v letošních komunálních volbách, jsme do okamžiku vašeho dotazu neměli k dispozici. Nyní prověřujeme, zda tímto krokem mohlo skutečně dojít k porušení ustanovení energetického zákona. Víc v současné době sdělit nemohu,“ reagoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka. Právě tento resort na činnost ERÚ dohlíží.

Týdeník Euro a web Euro.cz se dění na Energetickém regulačním úřadě zabývaly v posledních dvanácti měsících opakovaně. Úřad je fakticky rozvrácen konfliktem mezi dvěma skupinami radních. Početně má navrch trojice Vladimír Vlk, Vladimír Outrata a Jan Pokorný, která zpravidla přehlasuje dva zbývající členy – Vratislava Košťála a Rostislava Krejcara. Vláda Andreje Babiše se pokusila zjednat nápravu tím, že sesadila Outratu z pozice předsedy rady a nahradila jej Košťálem. Outrata proti tomuto rozhodnutí podal ústavní stížnost.

Vladimíra Vlka do Rady ERÚ jmenovala do funkce ještě vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Ministři tehdy přehlédli fakt, Vlk je v exekučním řízení kvůli nesplacenému dluhu z podnikání, což lze snadno zjistit z veřejných zdrojů. Jak již dříve upozornil týdeník Euro, v říjnu 2014 okresní soud v Litoměřicích odsoudil Vlka k podmínečnému trestu odnětí svobody kvůli poškozování věřitele; tento trest je však dnes již zahlazen.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze