Německo je proti americkým sankcím na Nord Stream 2, oznámila Merkelová - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německo je proti americkým sankcím na Nord Stream 2, oznámila Merkelová

, čtk,
Německo je proti americkým sankcím na Nord Stream 2, oznámila Merkelová
Zdroj: Jan Brož/Euro

Německo je proti americkým sankcím na plynovod Nord Stream 2, řekla ve Spolkovém sněmu kancléřka Angela Merkelová. S Washingtonem chce jednat, a to podle svých slov „velmi rozhodně“. Nevidí jinou možnost. Šéfka německé vlády tak reagovala na úterní krok amerického Senátu, který stejně jako minulý týden Sněmovna reprezentantů sankce schválil. Prezident Donald Trump by je měl podepsat v nejbližší době.

„Jsme proti extrateritoriálním sankcím, a to nikoli teprve od včerejšího (úterního) usnesení,“ zdůraznila Merkelová, podle níž Německo zastává stejný postoj, i pokud jde o americké sankce vůči Íránu. „Nevidím jinou možnost než vést rozhovory, ale velmi rozhodné rozhovory, že tuto praxi neschvalujeme,“ řekla také kancléřka poslancům.

Zároveň poznamenala, že je důležité, aby se do konce roku podařilo vyjednat novou dohodu o transportu ruského plynu přes Ukrajinu. Podle ní by nebylo dobré, kdyby americké sankce měly negativní dopad na vyjednávání, které bude ve čtvrtek pokračovat v Berlíně.


Ukrajina, Rusko, plyn a americké sankce. Opět se hraje o hodně, plyn může zdražit

Tranzit zemního plynu přes Ukrajinu, ilustrační foto


Plynovodem Nord Stream 2 má ruský plyn do Německa začít proudit v polovině příštího roku, řekl nedávno ruský vicepremiér Dmitrij Kozak. Původně měl být dokončen už na konci letoška. Potrubí vede po dně Baltského moře a vyhýbá se polskému a ukrajinskému území. Dosud bylo postaveno více jak 2100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů.

Kongres USA chce dokončení tohoto projektu zabránit a tvrdí, že mu jde o ochranu evropských zájmů před přílišným ruským vlivem. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem.

Sankce jsou namířené proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládání potrubí pro plynovod v Baltském moře. Jejich zavedení ale podle všeho projekt nezastaví zcela, spíš ho jen zdrží. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes vyjádřil přesvědčení, že projekt za osm miliard eur, který má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, bude dokončen.

Čtěte také:

Molekuly svobody: tak Trumpova vláda propaguje americký zemní plyn

Nord Stream 2 bude do konce roku hotov, zní z OMV. Americké výhrůžky sankcemi ho nezastaví

Trumpův zemní plyn rozděluje Evropu. Poláci a Ukrajinci po něm touží, Němci ho nepotřebují

Rusko oživuje plynovod South Stream. Gazprom zahájí stavbu k Černému moři

Ohodnoťte tento článek
Diskuze