Německá krajní levice odhalí v Gelsenkirchenu sochu Lenina. Koupila ji v Česku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německá krajní levice odhalí v Gelsenkirchenu sochu Lenina. Koupila ji v Česku

čtk,
Německá krajní levice odhalí v Gelsenkirchenu sochu Lenina. Koupila ji v Česku
Zdroj: čtk

Krajně levicová Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) se u soudu domohla práva odhalit před svým sídlem v západoněmeckém městě Gelsenkirchenu sochu bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina. Sochu si MLPD, jejímž programovým cílem je vláda proletariátu, pořídila podle německých médií v České republice.

Socha Lenina, která bude podle deníku Bild první v západním Německu, se v Gelsenkirchenu nelíbila místním úřadům a ani zavedeným politickým stranám. MLPD se ale u správního soudu domohla zrušení zákazu, které město vydalo.

„Těší nás, že protikomunisticky motivované zneužití zákona tak tvrdě ztroskotalo,“ citoval portál Epoch Times šéfku radikální strany Gabi Fechtnerovou. Ta rovněž uvedla, že Gelsenkirchen je dělnické město, kam se Lenin skvěle hodí.

Socha je vysoká 2,15 metru a je odlita z litiny. Vyrobena byla ve 30. letech v Sovětském svazu a naposledy byla v Česku, kde ji MLPD údajně koupila v aukci. Podrobnosti o prodeji včetně částky zveřejněny nebyly.

Odhalit sochu MLPD plánuje 14. března u příležitosti 150. výročí Leninova narození. Zakladatel Sovětského svazu, kterého kritici považují za představitele útlaku, bídy a likvidace politické opozice, se narodil v dubnu 1870 a zemřel v lednu 1924.

Německá krajní levice odhalí v Gelsenkirchenu sochu Lenina. Koupila ji v Česku
3 (60%) 3 hlasování
Diskuze