zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Vybíráte vysokozdvižné vozíky? Prověřte si, jak je to s jejich servisem

Dobré zařízení nestačí. U manipulační techniky to platí rovněž. Důležitý je i kompletní…

 Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
Autor: čtk

Nedůstojný konflikt na Hradě: Zeman znevážil Sobotku kvůli demisi

04. května 2017, 21:05 - čtk
 Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
Autor: čtk
04. května 2017, 21:05

Na Pražském hradě vznikl v úvodu schůzky ohledně demise vlády závažný konflikt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka dorazil na schůzku s hlavou státu bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by ministerský předseda demisi přinesl.

Prezident Sobotkovi sdělil, že očekával demisi, takže mu poděkoval za dosavadní práci a požádal ho, aby vláda plnila dál svou roli, dokud nebude jmenována nová. Sobotka opáčil, že přišel diskutovat o aktuální situaci. Zarazilo ho, jak Pražský hrad ke schůzce přistoupil, nebylo to podle něj nutné.

Sobotka předpokládá, že prezident bude jeho demisi chápat jako konec celého kabinetu, nikoliv jen premiéra. Dokument chce doručit v polovině května písemně, jako to učinili už předchozí premiéři Petr Nečas (ODS) nebo Jiří Rusnok. Účinnost demise podle něj bude k polovině května.


Jak může Zeman nahrát Sobotkovi? Přečtěte si komentář Vladana Gallistla:

Nečekaný dárek z Hradu pro Sobotku


Na fototermín, který Pražský hrad na schůzku Zemana se Sobotkou nachystal, se přišly podívat desítky novinářů, fotografů a kameramanů. Že na ně nečeká pouze tradiční potřesení rukou, bylo zřejmé z nachystaných mikrofonů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na začátku schůzky požádal Sobotku o vyjádření, premiér ale několik desítek sekund mlčel a k mikrofonu nešel. Zeman ho k cestě k mikrofonu vybízel gestem své hůlky a slovy: „Nastav si to, támhle to máš obráceně.“

„Já přemýšlím, dámy a pánové, k čemu bych se v tuto chvíli měl vyjádřit,“ prohlásil Sobotka po příchodu k mikrofonu. Zemanovi řekl, že na Hrad přišel pouze na konzultace, a ne předat demisi. Bylo na něm vidět, že ho krok Pražského hradu velmi nemile překvapil.

Naopak Zeman, který byl na podobný vývoj situace připraven, si nastalé chvíle užíval. Řekl, že pracovníci Úřadu vlády Hrad informovali, že premiér přinese demisi. Záměr se podle něj změnil až dnes na schůzce v 07:00, kdy „normální lidi ještě spí“. Poznamenal, že v nachystaném aranžmá bude pokračovat a poděkoval Sobotkovi za jeho práci.


O vládní krizi dále čtěte:

Sobotka: Premiérem by mohl být Zaorálek i Chovanec

O svých kauzách hodlám mlčet. Babišův inzerát je terčem posměchu

ČSSD dává přednost vládě nynější koalice, Babiš je nepřijatelný


Zakončením proslovu prezident považoval briefing za skončený, Sobotka si ale k překvapení všech vzal opět slovo a přešel do protiofenzivy. Hrad za jeho přístup k organizaci schůzky tvrdě zkritizoval. Nikdo ho podle jeho slov o podobném aranžmá neinformoval. Zeman mu odpověděl, že má výtky směřovat na svůj sekretariát a odešel do vedlejší místnosti, kde se mělo konat setkání s premiérem. Sobotka ho nenásledoval a opět promluvil k novinářům. Za Zemanem se tak vydal až po několika minutách.

Sobotka: Krizi může za deset minut vyřešit Babiš

Vládní krizi může podle Sobotky za deset minut vyřešit vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), a to tím, že uzná svou zodpovědnost a upřednostní stabilitu Česka před setrváním ve funkci. ČSSD je podle něj připravena se rychle dohodnout na obnovení vlády s ANO a KDU-ČSL, i na tom, kdo nový kabinet povede. Ke způsobu, jakým ho Zeman na Hradě přijal, se Sobotka vyjadřovat nechtěl.

„Stačí, pokud místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš upřednostní zájem České republiky a stabilitu České republiky před svojí touhou setrvat ve funkci ministra financí. Pak jsme schopni se velmi rychle dohodnout na rekonstrukci koaliční vlády, jsme schopni rychle se dohodnout, kdo takovouto vládu povede,“ řekl Sobotka.

Nová vláda by podle něj měla zemi vést až do řádných říjnových voleb a měla by vzniknout na základě současné koalice. „Sociální demokracie upřednostňuje dohodu v rámci stávající koalice, ovšem ta dohoda je podmíněna tím, že Andrej Babiš nebude členem této vlády. Protože logicky to byl ten hlavní důvod, proč jsem podával demisi, abych řešil problém ministra zatíženého skandály a ministra zatíženého vážným střetem zájmů,“ doplnil. Kdyby pouze odvolal Babiše, který je předsedou ANO, fungování vlády by to podle něj znemožnilo.

Reakce politických stran: Dno a ostuda

Průběh schůzky Zemana se Sobotkou je podle ODS pokračováním politického dna. „Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu,“ uvedl předseda strany Petr Fiala.

Návrat k odpovědné politice podle Fialy začnou předčasné volby, které si strana přeje. „Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost,“ napsal později na twitteru. V přímém přenosu podle něj byla vidět slabost a arogance. „Musíme pociťovat stud všichni,“ dodal.

Událost odsoudil i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Můžeme si o sobě myslet navzájem, co chceme, ale to neznamená, že se nemáme chovat slušně. Politik má být vzorem společnosti!!!“ napsal.

„Zeman zinscenoval na Hradě odpornou komedii, nedůstojnou jeho úřadu a situaci. Dělá ČR veřejnou ostudu,“ napsal na twitteru Kalousek.

Pospíšil uvedl, že událost na Hradě byla neuvěřitelně ostudná. “Miloš Zeman nám opět ukázal, že mu jde jenom o sebe a své zájmy,“ napsal na twitteru. Zeman se podle něj choval jako autoritářský prezident středoasijské republiky nebo absolutní monarcha. „Další Zemanova trapná šaškárna na Hradě při setkání se Sobotkou,“ napsal na facebooku bývalý Sobotkův ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Projděte si čtvrteční události kolem vládní krize:Čtěte také

 Pavel Šámal

Senátoři schválili Šámala na ústavního soudce. Rozhodování je mým životním posláním, řekl

Senát dnes podle očekávání hladce schválil nominaci Pavla Šámala na ústavního soudce.…

před 49 minutami

Avast, ilustrační foto

Podezření potvrzeno. Avast sbíral a prodával citlivá data uživatelů

Antivirový program Avast sbíral data o uživatelích. Firma je poté přeprodávala přes…

před 1 hodinou

Ředitel firmy IQ Structures Tomáš Těthal s nanočočkou

Chceme uspět i na bankovkách v Evropě, říká šéf IQ Structures o bezpečnostních hologramech

Ředitel firmy IQ Structures Tomáš Těthal je považován za guru vývoje hologramů v České…

před 1 hodinou

 vodárna, ilustrační foto

Ceny za vodu letos stoupnou o 3,6 procenta, na vině je inflace

Průměrné platby za vodné a stočné letos meziročně vzrostou o 3,6 procenta, budou se tak…

před 1 hodinou

 Strojírenský výrobce Ostroj, ilustrační foto

Ostroj zahloubený na Balkáně. Opavská strojírenská firma zmodernizuje srbské doly

Majiteli slezského strojírenského výrobce Ostroj Vladimíru Trochtovi se podařilo…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kam na finanční úřad? Pod který finanční úřad spadáte?
Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce pro rok 2020
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
Auta
Mercedes-Benz v ČR po 18. jedničkou mezi nákladními…
Renault dostane nového šéfa. Bude muset narovnat vztahy s Nissanem
Seat ukázal nový Leon. Je hybridní, má styl a umí pozdravit
U Bentley postavili speciál pro závod na ledě. Bude ho řídit žena
První elektrické Ferrari bude sportovní GT. Ukázalo se na technických skicách
Hry pro příležitostné hráče