Moc leží na ulici, stačí ji jen zvednout, říká Ivan Langer - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Moc leží na ulici, stačí ji jen zvednout, říká Ivan Langer

, Jakub Slavík,
Moc leží na ulici, stačí ji jen zvednout, říká Ivan Langer
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Když mi někdo zavolá, rád pomůžu, říká někdejší zlý muž ODS, dnes řadový člen Ivan Langer.

Prakticky nezaměstnatelný člověk, který má problém s respektováním autorit. Tak se dnes vidí někdejší korunní princ a zlý muž ODS v jedné osobě, bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Téměř před pěti lety u něj zazvonilo komando Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a strávilo v jeho bytě třináct hodin prohledáváním Langerových osobních věcí. Detektivové vedení Robertem Šlachtou hledali důkazy v kauze Vidkun, v níž jsou obžalováni Langerovi blízcí přátelé z Olomouce: někdejší náměstek krajského policejního ředitele pro trestní řízení Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý.

Kadlec měl podle obžaloby Kyselému pravidelně a účelově poskytovat informace z devíti trestních řízení. Ve své nové knize Třicet let pod přísahou navíc bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta tvrdí, že Langer ovlivňoval policii i po svém odchodu z ministerstva, a to i v Kyselého prospěch. „Íčko“, jak Langera kdysi nazýval zavražděný kmotr podsvětí František Mrázek v odposleších spisu Krakatice, to ale v rozhovoru pro týdeník Euro rezolutně odmítá a tvrdí doslova, že Šlachta „má na rukou krev nevinných lidí“.

Četl jste novou knížku Roberta Šlachty?

Ne, jen mi přátelé poslali některé pasáže, kde o mně mluví.

Šlachta vás tam popisuje jako člověka, který personálně ovlivňoval policii i po svém odchodu z čela ministerstva vnitra. Je to pravda?

Myslíte si, že je špatné, když někdo přijde za člověkem, který se dvacet let věnuje problematice bezpečnosti, byl členem výboru pro obranu a bezpečnost, členem komise pro kontrolu BIS, ministrem vnitra, má dvě…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?