Macronovu vizi reformy EU podpořily vlády Belgie a Finska - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Macronovu vizi reformy EU podpořily vlády Belgie a Finska

, čtk,

Špičky Evropské unie a vlády Belgie či Finska dnes vyjádřily podporu vizi Evropy, jak ji předestřel francouzský prezident Emmanuel Macron v textu otištěném v denících ve všech 28 členských zemích Evropské unie. Mluvčí německé vlády zdůraznil, že je důležité, aby proevropské síly představily své myšlenky před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Podle českého premiéra Andreje Babiše je Macronův návrh mimo realitu.

Macron se ve sloupku Za evropskou obrodu, otištěném mimo jiné českými Hospodářskými novinami, vyslovil pro „evropskou obrodu“. Text, který je i v češtině k dispozici také na webových stránkách Elysejského paláce, obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu či klimatické banky a také varuje, že „ještě nikdy nebyla Evropa v takovém ohrožení“. V té souvislosti připomněl brexit i uzavírání se do nacionalismu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes podle mluvčí jeho úřadu uvítal „Macronův důležitý příspěvek do evropské debaty“. Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval před nebezpečím nepřátelského vměšování do květnových eurovoleb ze zahraničí a také on vyzval k urychlenému zahájení obrody Evropy. Řekl, že plně podporuje způsob myšlení o Evropě prezentovaný Macronem.

„Německá vláda podporuje angažovanou diskusi o směřování Evropské unie,“ řekl k tomu dnes mluvčí německé vlády, který podle agentury Reuters odmítl sdělit další podrobnosti.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová přitom na twitteru francouzskému prezidentovi za jeho iniciativu poděkovala s tím, že Evropa se musí sjednotit a posílit.

Spolupředseda protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland naopak tvrdí, že Macronovy návrhy by nakonec vedly k větší byrokracii a dalšímu omezování svobody členských států. Gauland podotkl, že „čím větší problémy má Francie, tím více Macron hraje světového státníka“.

Sdílný byl na twitteru belgický premiér Charles Michel. Výslovně napsal že návrhy podporuje, konkrétně pak evropskou minimální mzdu, investice do ochrany klimatu, zřízení evropské Rady bezpečnosti a obrany i myšlenku vícerychlostní Evropy. Podle agentury Belga pak Michel vyjádřil naději v Evropu, „která chrání svobodu a demokracii“.


Proč není možné vrátit jednou ukradené národní kompetence tam, kam patří. Čtěte více v komentáři:

Dneska by to šlo

 Páral


Finský premiér Juha Sipilä nabídl podporu Macronovým výzvám k posílení bezpečnosti, udržitelnému růstu a ambiciózní klimatické politice. Sipilä dodal, že lidé potřebují EU, „která je schopná činit rozhodnutí a uskutečňovat je“.

V samotné Francii však nepopulární Macron naráží také na skepsi. „Je teď naprosto osamocen se svými plány federální Evropy, evropské obrody, zatímco všechny národy Evropy chtějí získat zpět svou moc, svou národní suverenitu,“ řekl lídr kandidátky francouzského krajně pravicového Národního sdružení Jordan Bardella.

Za líbivě prezentované, ale „úplně mimo realitu“ označil Macronovy návrhy český premiér Babiš. „Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie,“ řekl Babiš webu Parlamentní listy. Dodal, že unie se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace.

Jupiterova kapitulace. Macron pokračuje ve francouzské tradici

 Protesty žlutých vest ve Francii

Dále čtěte:

Babiš: V EU by měl posílit vliv národních států

Mutti to balí. Přechod do postmerkelovské éry bude složitý

Macron se opřel do V4. Členské státy by si z EU neměly dělat obětního beránka, řekl